Arrestohet “vampiri” i Kenias/ Vrau 10 fëmijë dhe iu piu gjakun

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një i ri i quajtur “Vampir” ka rrëfyer vrasjen e dhjetë fëmijëve për 5 vjet resht dhe thithjen e gjakut të tyre.

Masten Milimo Wanjala, 20 vjeç, u arrestua të mërkurën pasi policia e gjurmoi atë pas gjetjes së dy trupave të hedhur në Kabete, jashtë Nairobit.

Ai rrëfeu për dhjetë vrasje të fëmijëve gjatë një periudhe pesë vjeçare dhe po ndihmon policinë për të gjetur trupat.

Wanjala u gjet pasi dy trupa – të identifikuar si Junior Mutuku Musyoka, 12 vjeç dhe Charles Opindo Bala, 13 – u gjetën në Kabete.

Ai ka qenë i lidhur me disa zhdukje të tjera muajt e fundit, megjithëse policia thotë se nuk është ende e qartë se cili ishte motivi i tij.

Policia po përpiqet të vërtetojë nëse Wanjala kishte bashkëpunëtorë apo punonte vetëm.

Trupat u gjetën në shkurre të trasha pranë plantacioneve të misrit, por Wanjala gjithashtu hodhi trupat e viktimave të tij në tuba të hapur të ujërave të zeza, njoftoi Capital News.

Ai dyshohet se rrëmbeu dhe Purity Maweu, 12 vjeç, dhe i thithi gjakun para se të vdiste.

Wanjala besohet të ketë vrarë përsëri, tre vjet më vonë, në Kimilili, Kenian perëndimore dhe Aronin, 13 vjeç.

Vdekja e të cilit çoi në protesta të dhunshme në Kamukuywa, në të cilën banorët dogjën një shtëpi që ata besonin se i përkiste të dyshuarit.

Disa trupa të viktimave të pretenduara të Wanjala ende nuk janë zbuluar pasi ai i hodhi ato në kanalizimet e ujërave të zeza.

Në vitin 2020, 242 fëmijë nën 18 vjeç – 125 vajza dhe 117 djem – u raportuan të zhdukur, sipas Missing Child Kenya.

Shumica u bashkuan me familjet e tyre, por të paktën 10 u gjetën të vdekur dhe 18 janë ende të zhdukur./MCN.tv


Të fundit

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 13 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, teksa fatmirësisht nuk...

Federata i përjashton nga kampionati, ja klubet italiane që rrezikojnë falimentimin

Federata italiane nuk i ka toleruar klubet me borxhe të mëdha dhe për këtë arsye, dy prej tyre janë përjashtuar nga kampionatet. Kështu Chievo nuk...

Përmbytjet në Europën Perëndimore/ Xhaçka: Zemra dhe mendja jonë shkon te të prekurit

Ministrja për Punët e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar pas situatës emergjente në Europën Perëndimore nga reshjet e dendura të shiut që kanë shkaktuar...

Arrestohet “vampiri” i Kenias/ Vrau 10 fëmijë dhe iu piu gjakun

Një i ri i quajtur “Vampir” ka rrëfyer vrasjen e dhjetë fëmijëve për 5 vjet resht dhe thithjen e gjakut të tyre. Masten Milimo Wanjala,...

Orinda Huta dhe Turjan Hysko bëhen prindër për herë të parë dhe zbulojnë emrin e veçantë të bebes

Pritjes së ëmbël i ka ardhur fundi. Orinda Huta dhe Turjan Hysko janë bërë prindër për herë të parë ditën e sotme. Lajmin e...

Lajme të tjera

Web TV