Përmbytjet në Europën Perëndimore/ Xhaçka: Zemra dhe mendja jonë shkon te të prekurit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja për Punët e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar pas situatës emergjente në Europën Perëndimore nga reshjet e dendura të shiut që kanë shkaktuar deri tani mbi 50 të vdekur. Me një postim në Twitter, Xhaçka shkruan se është e pikëlluar për humbjen e jetëve dhe situatën atje duke shprehur mbështetjen e saj për të prekurit dhe familjet e të ndjerëve.

“E pikëlluar thellë nga humbja tragjike e jetëve pas përmbytjeve tragjike në Berlin, Belgium, Germany dhe TheNoherland. Zemra dhe mendja jonë shkon te të prekurit dhe familjet e tyre”- shkruan Xhaçka.

Permbytjet

Ndërkohë të paktën 42 njerëz kanë humbur jetën në Gjermaninë Perëndimore dhe shumë të tjerë janë zhdukur. Të paktën gjashtë të tjerë kanë vdekur në Belgjikën fqinje dhe qyteti i Liège u ka kërkuar të gjithë banorëve të largohen. Reshjet rekord në pjesë të ndryshme të Evropës perëndimore kanë bërë që lumenjtë kryesorë të shpërthejnë brigjet e tyre.


Të fundit

Përmbytjet në Europën Perëndimore/ Xhaçka: Zemra dhe mendja jonë shkon te të prekurit

Ministrja për Punët e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar pas situatës emergjente në Europën Perëndimore nga reshjet e dendura...

Arrestohet “vampiri” i Kenias/ Vrau 10 fëmijë dhe iu piu gjakun

Një i ri i quajtur “Vampir” ka rrëfyer vrasjen e dhjetë fëmijëve për 5 vjet resht dhe thithjen e gjakut të tyre. Masten Milimo Wanjala,...

Orinda Huta dhe Turjan Hysko bëhen prindër për herë të parë dhe zbulojnë emrin e veçantë të bebes

Pritjes së ëmbël i ka ardhur fundi. Orinda Huta dhe Turjan Hysko janë bërë prindër për herë të parë ditën e sotme. Lajmin e...

Britania e Madhe “lufton” obezitetin, takson sheqerin

Britania e Madhe mund të bëhet vendi i parë në botë i cili po i shpallë “luftë” obezitetit, duke taksuar sheqerin dhe kripën! Ky rekomandim...

Nisma “Gati për Shqipërinë”/ Rama bisedë online me të rinjtë: Po bëni diçka të dobishme për vendin

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me të rinj të cilët duan të kontribuojnë në Shqipëri, pjesë e sesionit të...

Lajme të tjera

Web TV