Festivali i filmit në Kanë/ “Pa Vend” s’e merr “Palmën e Artë”, ja çfarë fiton Kosova

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Cérémonie du palmarès”, siç quhet në idiolektin e Festivalit emërmadh të Cannes, ka sjellë të shtunën mbrëma jo vetëm parakalimin e ekipit të filmit “Pa Vend”, por edhe afirmimin e Kosovës dhe kinemasë së saj. Ndonëse filmi nën regjinë e Samir Karahodës është kthyer pa “Palmën e Artë”, në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër, prania e tij në Cannes është cilësuar nga kineastë ndërkombëtarë si ogur paralajmërues për një “valë të re filmbërësish e profesionistësh” nga Kosova. Kurse regjisori nga Prizreni, Samir Karahoda, paraqitjen në Cannes e ka kondensuar në thirrje për kineastët e rinj shqiptarë. “Shpresoj që filmi do të jetë motivim e frymëzim për brezat e ardhshëm që vetëm me punë e disiplinë mund të arrijmë gjithkund e të garojmë me çdo vend të botës”, ka thënë ai pak minuta pas përfundimit të ceremonisë përmbyllëse të festivalit të njohur.

 

 


Të fundit

Festivali i filmit në Kanë/ “Pa Vend” s’e merr “Palmën e Artë”, ja çfarë fiton Kosova

“Cérémonie du palmarès”, siç quhet në idiolektin e Festivalit emërmadh të Cannes, ka sjellë të shtunën mbrëma jo vetëm...

Moti sot/ Vranësira dhe reshje shiu, Shqipëria goditet nga “liqeni i ftohtë”

Një pjesë e territorit të Shqipërisë gjatë natës është goditur nga fenomeni i ashtuquajtur “liqeni i ftohtë”, i cili shkaktoi përmbytjet vdekjeprurëse në Gjermani...

Horoskopi sot, 18 korrik 2021

Dashi Shikoni peshën tuaj dhe mos hani më shumë se ç’duhet. Financat mund të përmirësohen gjatë ditës. Një detyrë e re që do të ndërmerret...

Bonucci e Chiellini tallen keq me anglezët: A doni makarona?!

Suksesi i Italisë në Euro 2020 vazhdon të bëjë jehonë dhe dy nga protagonistët kryesorë të të kaltërve. Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini “thumbojnë”...

Aksident në rrugën Transballkanike në Vlorë, përplasen 4 makina, vetëm dëme materiale

Një aksident automobilistik ka ndodhur sot në mbrëmje në rrugën “transballkanike në Vlorë”. Një makinë Mercedes Benz E Class është përplasur me një Golf 5....

Lajme të tjera

Web TV