Katastrofa e përmbytjeve/ Numërohen mbi 190 viktima në Europën Perëndimore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Janë konfirmuar mbi 190 viktima në Europën Perëndimore, ndërsa forcat e kërkim-shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar. 163 viktima janë regjistruar në Gjermani dhe 36 në Belgjikë ndërsa numri i të plagosurve ka shkuar në 749 nga përmbytjet në Gjermaninë Perëndimore.

Mediat bëjnë me dije se në Rheinland-Pfalz, në rrethin Ahrweiler, si pasojë e përmbytjeve kanë humbur jetën 117 persona ndërsa në Nordrhein-Westfalen të vdekurit janë 45, ndërsa një viktimë është konfirmuar në Bavari në rrethin e Berchtesgaden.

Mijëra persona janë evakuuar në dy ditët e fundit, ndërsa ushtarët, zjarrfikësit dhe vullnetarët kanë punuar gjatë gjithë natës për të forcuar digat dhe për të parandaluar përmbytjet. Sipas autoriteteve lokale, nivelet në rritje të ujit vazhdojnë të shkaktojnë përmbytje në zonë dhe situata mbetet kritike.


Të fundit

Katastrofa e përmbytjeve/ Numërohen mbi 190 viktima në Europën Perëndimore

Janë konfirmuar mbi 190 viktima në Europën Perëndimore, ndërsa forcat e kërkim-shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar. 163 viktima...

Komiteti i Ekspertëve konfirmon njoftimin e kryeministrit, zyrtarizon shtyrjen e orarit të kufizimit të muzikës

Ashtu siç ishte paralajmëruar edhe më parë, shtyhet kufizimi i orarit të muzikës në lokale dhe restorante nga ora 22:00 deri në orën 23:00. Ky...

A do të ketë lehtësim të masave anti-Covid? Mblidhet Komiteti i Ekspertëve

Komiteti i Ekspertëve është mbledhur për të komunikuar situatën në vend si pasojë e pandemisë nga Covid-19. Komiteti pritet të njoftojë masat e marra duke...

Ujësjellësi në Zall Herr, Veliaj: Punojmë me të njëjtën cilësi edhe në periferi

Afro 550 familje të fshatit Kasallë, në Njësinë Administrative Zall-Herr, të cilët prej 30 vitesh përdornin ujë pusi, tashmë do të kenë rrjetin e...

Conference League/ Hidhet shorti për turin e tretë, ekipet shqiptare njohin rivalët e tyre

Katër ekipet shqiptare pjesëmarrëse në Conference League kanë njohur rivalët e tyre në turin e tretë. Teuta nëse arrin të mposht Inter Esclades, në...

Lajme të tjera

Web TV