Rama publikon videon e rrugës që lidh Tepelenën me Vlorën: Rrugët turistike kanë parametrat e tyre në të gjithë Europën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në shtator do të hapet rruga Dukaj-Sinanaj, që lidh bashkinë e Tepelenës me bashkinë e Vlorës. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama, teksa ishte duke inspektuar punimet së bashku me ministren e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe kryebashkiakun e Tepelenës, Tërmet Peçi. Kjo rrugë do të jetë e gjatë 14.5 km dhe e gjerë 4.5 metra. Kreu i qeverisë i ka paraprirë kritikave sa i përket gjerësisë së kësaj rruge.

 

“Ata që na ndjekin bien pre e idesë që rrugët turistike janë të ngushta, duhet të jenë më të gjëra, rrugët turistike nuk duhen të gjejmë më të gjëra, kanë parametrat e tyre në të gjithë Europën, pasi nuk kanë prezencë të trafikut, dhe mundësojnë lëvizjen e nevojshme në akset turistike, tani të gjitha asket e kthejnë Tepelenën nga një xhep fals në një pikë distribucioni të lëvizjes për turistët që vijnë qoftë nga juglindja, qoftë ato që vijnë nga perëndimi përmes Tiranës apo jugut përmes Sarandës dhe e gjitha bëhet një pamje fantastike turistike që dhe njerëzit që e njihnin e kishin braktisur gjithnjë e më shumë” , tha Rama.

 

Ministrja e Infrastrukturës, tha se kjo rrugë do të ketë xhepa në 250 metra të saj me qëllim që të bëhen shkëmbime të makinës, por jo parakalime.


Të fundit

Rama publikon videon e rrugës që lidh Tepelenën me Vlorën: Rrugët turistike kanë parametrat e tyre në të gjithë Europën

Në shtator do të hapet rruga Dukaj-Sinanaj, që lidh bashkinë e Tepelenës me bashkinë e Vlorës. Lajmi u bë...

“Përballë krizës”, publikohet libri më i ri nga Ardian Civici dhe Anastas Angjeli

Është publikuar libri më i ri i Anastas Angjelit dhe Adrian Civicit  me titull “Përballë krizës”. Premiera e librit u bë sot në hollin e...

“Rita Ora është e paaftë në punët e shtëpisë dhe gatim”, shqiptarja turpërohet nga miku i saj

Nick Grimshaw, miku i Rita Orës e ka turpëruar këtë të fundit. Sipas tij, shqiptarja nuk di të bëjë asgjë në kuzhinë dhe në...

Përmbytjet në Kinë/ Shkon në 33 bilanci i viktimave, qindra të zhdukur (Video)

Situata e përmbytjeve në Kinë vazhdon të jetë e rëndë, ku të paktën deri tani kanë humbur jetën 33 persona dhe qindra të tjerë...

Skemat e mashtrimit me vlera të mëdha/ Finalizohet me sukses operacioni, 4 persona në pranga, midis tyre dy të huaj

Drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj ka bërë me dije sot në një konferencë për mediat se në bashkëpunim me Policinë e Shtetit...

Lajme të tjera

Web TV