Gjykata e Posaçme nuk rihapi hetimet për Mediun, reagon SPAK: Vendim i pabazuar në ligj, do ta ankimojmë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prokuroria Speciale SPAK, njofton se do të ankimojë vendimin e Gjykatës së Posaçme, e cila sot vendosi të mos rihapë hetimet për ish-ministrin shqiptar të Mbrojtjes Fatmir Mediu. SPAK kërkoi muaj më parë që Mediu të gjykohej për tragjedinë e Gërdecit ku vdiqen 26 persona.

Gjyqtari i posaçëm Erion Çela ka vendosur sot në dhomë këshillimi se, dosja e shumëpërfolur e Gërdecit nuk do të hapet dhe Fatmir Mediu nuk do të gjykohet. Më këtë vendim Çela rrëzoi kërkesën e prokurorëve të SPAK.

Por i menjëhershëm ka qenë dhe reagimi i Prokurorisë Speciale. Përmes një reagimi të shkurtër, SPAK i drejtuar nga Arben Kraja thotë se vendimi i sotëm është i pabazuar në ligj dhe ata do ta ankimojnë, me kërkesën që Fatmir Mediu të hetohet.

Më herët gjatë paradites së sotme, familja Durdaj i dërgoi një kërkesë Gjykatës së Posaçme (GJKKO) dhe kërkonte që Fatmir Mediu të gjykohej si një nga personat përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit. Mes 26 viktimave, ishte dhe djali i tyre i mitur, Edison Durdaj.


Të fundit

Gjykata e Posaçme nuk rihapi hetimet për Mediun, reagon SPAK: Vendim i pabazuar në ligj, do ta ankimojmë

Prokuroria Speciale SPAK, njofton se do të ankimojë vendimin e Gjykatës së Posaçme, e cila sot vendosi të mos...

U kap me drogë në makinë, Gjykata e Elbasanit liron nga qelia djalin e Azem Hajdarit

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të lirojë nga qelia djalin e ish-liderit të Dhjetorit që mban edhe emrin e tij, Azem Hajdari, duke i...

Shërbime të reja në Spitalin e Fierit, Manastirliu: Hapet Njësia e Hemodinamikës për ndërhyrjet në zemër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar Shërbimin e ri të Hemodinamikes në Spitalin Memorial Fier, i cili bën pjesë në...

Rama në kantieret e shkollave që po rindërtohen në Kamëz: Do dalin më të bukura se ato që rrënoi tërmeti

Rreth 9 mijë nxënës në Kamëz do ta nisin vitin e ri shkollor në ambientet e shkollave të reja. Ndërsa inspektoi punimet në kantieret...

GJKKO rrëzon kërkesën e SPAK, s’ka hetim për ish-ministrin Fatmir Mediu

Gjykata e Posaçme rrëzon kërkesën e SPAK, Fatmir Mediu nuk do rihetoheti, akuzuar si një ndër përgjegjësit e tragjedisë së Gërdecit. Ishte SPAK që...

Lajme të tjera

Web TV