Reshjet e dendura shkaktojnë përmbytje të reja në Gjermani, Itali dhe Austri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjermania përsëri është përballur me stuhi dhe reshje të dendura, sidomos në rajonin juglindor të Bavarisë. Ekipet e emergjencës u desh të ndërhynin në disa raste. Autoritetet lokale në Bavari njoftuan se rreth 70 litra shi për metër katror ranë brenda një ore në qytezën Sonthofen.

Autoritetet u detyruan që të ndërhynin edhe në pjesën veriore të Gjermanisë. Në Kiel, brigada e zjarrfikësve raportoi për më shumë se një mijë ndërhyrje gjatë mbrëmjes.

Përmbytje të mëdha ka pasur edhe në Itali, në provincën e Como-s, ku rrugët u mbuluan nga balta.

Ndërkohë që në autostradën A1 që lidh Parmën me Piacenzën, janë bërë virale imazhet e rrëvbeshit dhe stuhisë, aq e fuqishme që në disa raste ka thyer edhe xhamat e makinave.

Përmbytje kishte edhe në Austri ku hekurudha mes qytetit Rosenheim dhe Salzburgut të Austrisë u mbyll përkohësisht për shkak të trungjeve të rrëzuar mbi binarë. Hekurudha u rihap më vonë, por pati vonesa në nisjen e trenave, shkruan Der Spiegel.

Në Rastatt të rajonit jugperëndimor, Baden-Wuerttemberg, një dru u rrëzua gjatë stuhisë dhe la të lënduar katër persona. Njëri prej tyre është në gjendje serioze.


Të fundit

Reshjet e dendura shkaktojnë përmbytje të reja në Gjermani, Itali dhe Austri

Gjermania përsëri është përballur me stuhi dhe reshje të dendura, sidomos në rajonin juglindor të Bavarisë. Ekipet e emergjencës...

Lojërat Olimpike/ Renditja e përgjithshme e medaljeve, Kosova lë pas Italinë

Në ditët e katërt të Lojrave Olimpike renditjen për medalje e udhëheq Amerika, që në total ka fituar 22 medalje. 9 ari, 5 argjendi...

Sherri në lokalin në Sarandë/ Turistët dhe truprojat konfliktohen me njëri-tjetrin, 1 i arrestuar dhe 9 të proceduar penalisht

Policia e Sarandës ka vendosur në pranga 1 person, si dhe ka proceduar 9 të tjerë, pasi janë përfshirë në një konflikt në ambientet...

Kërkuat që Tom Doshi të largohej nga politika se ishte “non grata”, po Berisha?! Basha refuzon të flasë: Nuk bëj asnjë koment!

Kreu i PD Lulzim Basha refuzon të komentojë vendimin e Partisë që ai drejton për ish-kryeministrin Sali Berisha. Në një konferencë për gazetarët, ai...

Gjykata e Posaçme nuk rihapi hetimet për Mediun, reagon SPAK: Vendim i pabazuar në ligj, do ta ankimojmë

Prokuroria Speciale SPAK, njofton se do të ankimojë vendimin e Gjykatës së Posaçme, e cila sot vendosi të mos rihapë hetimet për ish-ministrin shqiptar...

Lajme të tjera

Web TV