Ja farat që ndihmojnë në dobësim dhe në përmisimin e tretjes

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Farat chia janë një shtesë e shëndetshme për çdo dietë. Këto fara të vogla sjellin një grusht të fuqishëm ushqyes, por një trend i ri sugjeron që shtimi i tyre në ujë dhe pirja e tij mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Trendi i ujit me fara chia ka qenë rreth e përqark Tik Tok falë përdoruesit @happyandhealtholivia. Për ta bërë atë, gjithçka që duhet të bëni është të vendosni një lugë gjelle fara chia në një gotë me ujë dhe ta pini atë 30 minuta para një vakti.

Sipas videos, “Farat Chia zgjerohen në stomakun tuaj dhe formojnë një xhel të trashë, duke zvogëluar oreksin tuaj dhe duke rritur ndjenjat e ngopjes të cilat mund t’ju ndihmojnë të qëndroni në një deficit kalorish”.

Ka kaq shumë përfitime shëndetësore të farave chia. Ato janë të mbushura me lëndë ushqyese, duke përfshirë acide yndyrore omega-3, fibra dietike dhe një sasi të madhe proteine, duke i bërë ato një nga ushqimet më të çmuara të natyrës.

Dhe është e vërtetë: Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, farat chia janë një mundësi e shkëlqyeshme për tu shtuar në vaktet tuaja ditore. Fibrat dietike mund t’ju ndihmojnë të arrini një peshë të shëndetshme duke rritur tretjen, kontrolluar sheqerin në gjak dhe duke rritur ngopjen.


Të fundit

Drejtuesit politik të PS në Qarqe/ Ulsi Manja merr Lezhën, Balluku shkon në Dibër

Sekretari i Përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri ka prezantuar ditën e sotme Ulsi Manjën si drejtues politik në Lezhë....

Berisha krahason veten me Steve Jobs: Ai ndryshoi botën, unë do ndryshoj Shqipërinë

Sali Berisha ka bërë një krahasim të çuditshëm gjatë takimit me mbështetësit e tij në Durrës. Ai e krahasoi veten me Steve Jobs. Ish-kryeministri...

Misionari amerikan në 1922: Shqipëria është çelësi i Ballkanit

Nga Ilir Ikonomi Në vitin 1922, kur në qeverinë e SHBA diskutohej për njohjen e Shqipërisë, ka patur një njeri të rrallë i cili lobonte...

Kur dhe pse lindi NATO?

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut: NATO, lindi më 4 prill 1949: kjo është dita në të cilën në Uashington (Shtetet e Bashkuara)...

Negociatat për presidentin, Alibeaj: Transparenca ilaçi kundër pazareve

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj tha se për çështjen e presidentit, transparenca është ilaçi kundër pazareve. Ai gjatë fjalës së tij...

Lajme të tjera

Web TV