Nisin dyshimet për zjarret në Europë/ Media italiane publikon videon, piromani i vë flakën arës dhe largohet i qetë (Video)

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Një pjesë e mirë e Evropës është përfshirë nga zjarre të shumta. Turqia, Italia, Spanja, Greqia, por edhe vendi ynë, janë duke u përballur me situata të rënduar të flakëve.

Megjithëse mijëra forca operacionale ndodhen në terren, flakët janë të vështira për t’u shuar e neutralizuar, pasi si aleat kryesor kanë erën, që favorizon përhapjen e saj me shpejtësi. Në Greqi, ishulli Evias, por edhe rajone të tjera janë në një situatë kritike.

Në ishullin në fjalë, banorët janë evakuuar dhe mijëra ha pemë, tokë bujqësore dhe pyje janë shkrumbuar totalisht, e madje, edhe banesat janë përfshirë nga flakët. Situata e rënduar në Itali, shfaqet në Jug të vendit, me zonën e Siçilisë e më gjerë, që para disa javësh u përfshi nga zjarre të shumta. Situata atje paraqitet më e qëndrueshme.

Turqia sakaq, ka pasur një situatë të rënduar. Zonat turistike të Bodrumit, Antalias u përfshinë në flakët, me turistë e banorë që largoheshin të traumatizuar nga vendngjarja. Në Turqi, u regjistruan dhe viktima.

Dyshimet e autoriteteve ishin se zjarret ishin të qëllimshme, të vendosura pra jo prek natyrës, por nga dora e njeriut. E njëjta gjë është thënë shpesh dhe në Shqipëri, nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi. Policia e Shtetit, njoftoi sot se nga Jugu në Veri, janë arrestuar 15 persona, pasi ndaj tyre, ka fakte e prova konkrete se kanë ndezur me qëllim vatra zjarresh.

Mediat italiane, kanë publikuar një video, të siguruar nga një kamera kurthe, e ku tregohet momenti se si një person vendos me qëllim flakët. Në pamjet në fjalë, shihet një burrë, teksa ecën përgjatë një fushe, që rrethohet nga barë i thatë.

Në një moment, ai ndalon, nxjerr çakmakun nga xhepi dhe i vendos barit flakën. Ai largohet sikur asgjë të mos kishte ndodhur, ndërsa pas, lë masa të mëdha zjarri. Për më shumë ju ftojmë të ndiqni videon e mëposhtme.

Lexo edhe :  Dy burra tentojnë të rrëmbejnë vogëlushen, qeni “hero” shpëton 2-vjeçaren


Të fundit

Negociatat për presidentin e ri/ Balla: PS seriozitet dhe gatishmëri për konsensus

Kreu i Grupit të PS Taulant Balla në një komunikim për media, tha se është vendosur që ditën e...

SHBA zbulon tunelin gjigant të trafikimit të drog*ve në kufi me Meksikën

Autoritetet në SHBA kanë njoftuar sot zbulimin e një tuneli të sofistikuar të trafikimit të drogave, i pajisur me sistem hekurudhor dhe rrymë elektrike...

Kërkohej në të gjithë Shqipërinë/ Arrestohet 22-vjeçari i dënuar me burg, ja akuzat

Një 22-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia është arrestuar ditën e sotme në Tiranë. Mësohet se Erdis Hysko, i dënuar me 5 vite e...

“Për punën po sakrifikoj rininë”, deputetja 24-vjeçare ankohet për rrogën 10 mijë euro

Anëtarja më e re e Parlamentit Federal Gjerman , Emilia Fester, ankohet për orët e pafundme që i kushton punës. Ajo ka thënë se rroga...

Zelensky takohet pas 3 muajsh me bashkëshorten (Foto)

Volodymyr Zelensky është fotografuar me gruan Olena për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën tre muaj më parë. Çifti mori pjesë sot...

Lajme të tjera

Web TV