Talebanët ndalojnë hyrjen e afganëve në aeroport: Kthehuni në shtëpi siguria juaj është e garantuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid, bëri me dije në një konferencë shtypi se militantët nuk kanë rënë dakord për zgjatjen e afatit të evakuimit.

Ai u shpreh se talebanët synonin që çdo evakuim ndërkombëtar të përfundonte deri më 31 gusht.

Mujahid deklaroi gjithashtu se nuk ishte në dijeni nëse kishte pasur një takim midis përfaqësuesit të tyre Mullah Baradar dhe shefit të CIA -s.

Zëdhënësi theksoi se talebanët nuk i lejuan afganët të shkojnë në aeroportin e Kabulit për shkak të situatës kaotike atje.

Ai gjithashtu i bëri thirrje turmës së mbledhur në aeroport të kthehen në shtëpitë e tyre, duke thënë se siguria e tyre ishte e garantuar.

“Ne u kemi kërkuar amerikanëve të mos inkurajojnë afganët të largohen. Ne kemi nevojë për talentin e tyre dhe të qëndrojnë këtu” tha ai.

Zëdhënësi i talebanëve gjithashtu pohoi se media afgane tani po punon përsëri, si dhe spitalet, shkollat, universitetet dhe qeveria lokale./BBC


Të fundit

Talebanët ndalojnë hyrjen e afganëve në aeroport: Kthehuni në shtëpi siguria juaj është e garantuar

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid, bëri me dije në një konferencë shtypi se militantët nuk kanë rënë dakord për...

38-vjeçari noton 20 km nga Rusia drejt Japonisë për të kërkuar azil

Një rus ka notuar për më shumë se 12 milje (20 km) nga ishulli rus i veriut te Paqesorit, Kunashir drejt qytezës japoneze të...

E rëndë në Greqi/ Trupi i pajetë i 80-vjeçarit gjendet i ngrënë nga kafshët në oborrin e shtëpisë

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Greqi në qarkun Ilia. Një 82-vjeçar është gjetur i vdekur në oborrin e shtëpisë së tij në...

Covid në Shqipëri/ Rritet numri i të infektuarve, ja sa persona humbën jetën

800 raste të reja, 2 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19. Ky ka qene bilanci i bere publik nga Ministria e...

“Lirojeni nga burgu”/ Ambasada ruse në Tiranë i përgjigjet ambasadës amerikane: Blogeri Navalny nuk është lider opozite

Kërkesa e SHBA-së për lirimin nga burgu të udhëheqësit të opozitës ruse Alexey Navalny, ka përplasur në distancë ambasadën rusë në Shqipëri dhe ambasadën...

Lajme të tjera

Web TV