COVID-19 në Shqipëri/ Shifrat mbeten sërish të larta, 982 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Vaksinohuni në qendrën më të afërt të vaksinimit, sepse vaksinat anti-COVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 5724 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 982 qytetarë, në këto bashki: 275 raste në Tiranë, 102 raste në Shkodër, 73 raste në Durrës, 52 raste në Fier, 51 raste në Vlorë, 38 raste në Lushnje, Elbasan, 33 raste në Lezhë, 29 raste në Kavajë, 27 raste në Kurbin, 26 raste në Gjirokastër, 20 raste në Krujë, Berat, 19 raste në Malësi e Madhe, Sarandë, 15 raste në Kamëz, 12 raste në Kukës, 10 raste Vau i Dejës, 8 raste Rrogozhinë, Mat, Gramsh, 7 raste në Divjakë, Konispol, 6 raste Pogradec, Dimal, 5 raste në Mallakastër, Kuçovë, 4 raste në Has, Mirditë, Dibër, Bulqizë, Himarë, Peqin, 3 raste në Fushë-Arrëz, Shijak, Patos, Tepelenë, Belsh, 2 raste në Vorë, Përmet, Memaliaj, Korçë, Devoll, Poliçan, Skrapar, 1 rast në Pukë, Tropojë, Klos, Selenicë, Finiq, Këlcyrë, Dropull, Kolonjë, Cërrik, Librazhd.

Aktualisht janë 10,592 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 100 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 tre qytetarë: Një qytetare 64 vjeç nga Elbasani, një qytetare 70 vjeç nga Fier dhe një qytetar 75 vjeç nga Berati. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 475 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 134,276 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Kamioni përplas fëmijën në Astir, dërgohet me urgjencë në spital

Statistika (01 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 982
Të shëruar në 24 orë 475
Të shtruar në spitale 100
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 5724

Testime totale 1,053,104
Raste pozitive 147,369
Raste të shëruara 134,276
Raste Aktive 10,592
Humbje jete 2,501

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,860
Shkodër 1,846
Vlorë 924
Durrës 836
Fier 745
Lezhë 589
Elbasan 527
Berat 375
Gjirokastër 302
Korçë 244
Dibër 178
Kukës 166


Të fundit

“Kur ne të bëhemi anëtarë, Macron do jetë duke shkruar kujtimet”/ Rama kritika BE-së: Nuk po kërkojmë licencë për të qenë europianë

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të BE-së në Bled të Sllovenisë, për integrimin e...

COVID-19 në Shqipëri/ Shifrat mbeten sërish të larta, 982 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar...

Vuçiç ka informata që Kosova do të nisë fushatën e njohjes më 4 shtator: Jam i shqetësuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha sot në Bled të Sllovenisë ku po mbahet Forumi Strategjik se dialogu Kosovë-Serbi do të vazhdojë në nivel...

Kurti në Forumin Strategjik: BE të reformojë sistemin vendimmarrës për zgjerimin! Arsyet pse duhet të jemi pjesë e Unionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se BE duhet të që reformojë sistemin e saj vendimmarrës sa i përket procesit të integrimit të...

Çfarë shihni në foto? Zgjedhja juaj zbulon shumë për të ardhmen tuaj

Testi i sotëm është një nga testet e imazhit që gëzon shikueshmëri më të madhe në rrjetet sociale në të gjithë botën. Sipas përdoruesve...

Lajme të tjera

Web TV