Përpara se të largohet nga politika Angela Merkel viziton Shqipërinë, zbulohet arsyeja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vizita e fundit e kancelares gjermane Angela Merkel, përpara se të largohet nga politika do të jetë në Shqipëri.

Merkel ka zgjedhur pikërisht Shqipërinë për të takuar liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, në 14 shtator të këtij viti.

Iniciativa e pagëzuar si “Procesi i Berlinit” është ndërmarrje e kancelares gjermane, e cila tashmë po mbush dy dekada në pushtet.

Ky takim në Tiranë është edhe një tentativë e fundit që Merkel t’i japë një shtytje partisë së saj, Unionit Kristian-Demokratik, në zgjedhjet që pritet të mbahen më 26 shtator.

Merkel e ka vizituar vendin tonë në vitin 2015, gjatë mandatit të parë të qeverisë së kryeministrit Edi Rama.

“Berlini zyrtar konsideron se Tirana dhe Rama për këto vite kanë relaksuar marrëdhëniet e vendeve të Ballkanit, veçanërisht me vizitat e ndërsjella në Tiranë dhe Beograd, të cilat ishin në fillim me armiqësi, por më pas me tone të relaksuara”, tha për AP burimi.

Në këtë vizitë, Merkel do të takojë të gjithë liderët e shteteve ballkanike, me përjashtim të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç. Në përfundim të takimit, Merkel pritet të mbajë edhe një konferencë për media.


Të fundit

Përpara se të largohet nga politika Angela Merkel viziton Shqipërinë, zbulohet arsyeja

Vizita e fundit e kancelares gjermane Angela Merkel, përpara se të largohet nga politika do të jetë në Shqipëri. Merkel...

Mega-operacioni “DOBRA”,  ja numri i shqiptarëve të arrestuar

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga operacioni ndërkombëtar i koduar “DOBRA”, ku në pranga kanë rënë gjithsej 107 persona. Burime bëjnë të ditur...

In memoriam në një vjetorin e ndarjes nga jeta/ Kosta Papanikolla, apo “Daja” i Cirkit të Tiranës

Nga Bashkim Koçi Do të ishte një asfiksi e frikëshme shpirtërore nëse nuk do të mundnim të kujtonim emrat e atyre njerëzve, mjeshtrave të mëdhenj...

Publikohet traileri i James Bond 2021: No time to Die

Pjesa e fundit e serisë së James Bond do të dalë në ekranin e madh në 2021, një trailer i ri është lëshuar për...

Befason përfaqësuesi i talebanëve: Gratë mund të jenë pjesë e qeverisë por jo në poste drejtuese

Talebanët në Afganistan angazhohen se do të përfshijnë edhe gratë në qeverisjen e vendit. Një lajm të tillë e ka dhënë për BBC, një...

Lajme të tjera

Web TV