NATO: Kina, fuqi globale, po zhvillon me shpejtësi raketa bërthamore

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i kërkoi Kinës të bashkohet me përpjekjet ndërkombëtare për të kufizuar përhapjen e armëve bërthamore. Ekzistojnë shqetësime në rritje që superfuqia aziatike po zhvillon me shpejtësi raketa bërthamore.

Shefi i NATO-s tha se më shumë vende duhet të përfshihen në bisedimet e ardhshme të kufizimit të raketave, jo vetëm Rusia. “Kina ka përgjegjësi në çështjen e kontrollit të armëve pasi është fuqi globale”, tha Stoltenberg.

Kina po rrit ndjeshëm aftësinë e saj bërthamore, dhe sipas Stoltenbergut, kjo po bëhet në mungesë të plotë të transparencës. Në vitin 2019, Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme që daton nga viti 1987, duke fajësuar Rusinë për shkeljen e paktit dypalësh.

SHBA-ja kanë instistuar në vazhdimësi që edhe Kina të përfshihet në bisedime për kontrollin e armëve. Por, Pekini ka treguar pak gatishmëri për një që të tillë. Stoltenberg përshëndeti marrëveshjen midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë për të zgjatur për pesë vjet të tjera traktatin New START që kufizon armët e tyre strategjike bërthamore. Por ai tha se në angazhimet për mospërhapjen e armëve bërthamore duhet të shtohen edhe teknologjitë e reja, përfshirë inteligjencën artificiale.


Të fundit

NATO: Kina, fuqi globale, po zhvillon me shpejtësi raketa bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i kërkoi Kinës të bashkohet me përpjekjet ndërkombëtare për të kufizuar përhapjen...

Mbërrijnë në Rinas më shumë se 31 mijë doza të vaksinës Pfizer, Rama: Vaksinohuni

31,590 doza të tjera të vaksinës Pfizer mbërritën pak më parë në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në 1,982,130 numrin e vaksinave anti-COVID të...

Cardi B sjell në jetë fëmijën, publikon foton e parë

Cardi B dhe Offset janë bërë sërish prindër! Ka qenë vetë reperja që e ka dhënë lajmin në rrjetet sociale, ku ka ndarë një...

Mitet Rreth Vaksinave Kundër COVID-19

Ndërkohë që bota lufton me një pandemi, shkencëtarët dhe ekspertët e mjekësië po përballen me një sfidë të re, që është dezinformimi rreth vaksinave. Disa...

Brazili pezullon përdorimin e 12 milionë dozave të vaksinës Sinovac kundër Covid

Rregullatori federal i shëndetësisë në Brazil Anvisa ka pezulluar përdorimin e mbi 12 milionë doza vaksinash Sinovac kundër Covid të prodhuara në një fabrikë...

Lajme të tjera

Web TV