Kapen rreth 9 kg kokainë në kufirin me Kosovën, në pranga dy shqiptarët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy shqiptarë janë arrestuar në Kosovë pasi u kapën me 9 kg kokainë. Policia e Kosovës njofton se mbrëmjen e kaluar një automjet “Peugeout” me targa shqiptare u kontrollua me skanim dhe rezultoi se në ulësen e pasme kishte 8 pako me 8.8 kg kokainë.

Ishin autoritetet e Kosovës që zbuluan drogën, por asistencë iu dha edhe nga autoritetet shqiptare.

Njoftimi nga Policia e Kosovës:

Si rezultat i punës dhe bashkëpunimit të autoriteteve të përfshira në MIK (menaxhimi i integruar i kufirit), mbrëmë gjatë kontrolleve policore dhe doganore është parandaluar kontrabanda e rreth nëntë (9) kg, substancë narkotike që dyshohen të jetë e llojit kokainë, si dhe janë arrestuar dy (2) persona të dyshuar për veprën penale “ Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge”.

Më datën 07.09.2021, rreth orës 21:45 në pikë kalimin kufitar Vërmicë ka arritur një automjet (pezho) me targa të republikës së Shqipërisë, në të cilën gjendeshin dy persona meshkuj me shtetësi të Shqipërisë, ku pas dyshimeve të ngritura vetura është selektuar për kontrolle.

Vetura është dërguar në vijën e dytë të kontrollit së bashku me Doganën e Kosovës, gjithashtu në bashkëpunim me autoritetet kufitare të Shqipërisë në bazë të dyshimeve të bazuara automjeti është dërguar për skanim, imazhet e skanimit kanë dhënë indikacione për hapësirë të fshehur post fabrikat nën ulësen e pasme.

Pas hapjes së ulëses së pasme është gjetur bunkeri, në të cilin janë gjetur nëntë (9) paketime me substancë narkotike që dyshohet të jetë kokainë, me sasi prej (8) kg, e (800.74) gram.

Bashkëpunimi në mes të Doganës dhe policisë së Kosovës si dhe asistenca e ofruar nga autoritetet e Shqipërisë, ka rezultuar me zbulimin dhe parandalimin e këtij rasti.

Lexo edhe :  Masat anti-COVID/ Dyndje në pikën kufitare të Morinës, ja çfarë dokumenti kërkojnë autoritetet

Lidhur me rastin janë njoftuar njësitet relevante policore si dhe prokurori i rastit, me vendim të të cilit personat e dyshuar janë dërguar në mbajtje.


Të fundit

Kapen rreth 9 kg kokainë në kufirin me Kosovën, në pranga dy shqiptarët

Dy shqiptarë janë arrestuar në Kosovë pasi u kapën me 9 kg kokainë. Policia e Kosovës njofton se mbrëmjen...

Veliaj uron Pavarësinë e Maqedonisë së Veriut: Statusi i ngritur i shqiptarëve sot nuk do qe i mundur pa betejën e këtyre burrave

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar Maqedoninë e Veriut në ditën e Pavarësisë. Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Veliaj ka...

Shkodër/ Dy vëllezër mbeten të plagosur pas konfliktit për çështje pronësie

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Mes, ndërsa të plagosur kanë mbetur dy...

“Jack the Ripper” vrasësi serial që tronditi Londrën

“Jack the Ripper” është vrasësi serial, fajtor për vrasjen e 5 prostitutave, të cilave u priste fytin dhe më pas u shkaktonte gjymtime të...

Rikard Zemërluani/ Si vdiq një nga figurat më të shquara të luftës së madhe mes Perëndimit e Lindjes

Në 8 shtator 1157, u lind mbreti anglez Richard I Plantagenet, i njohur ndryshe si Rikard Zemërluani, apo heroi i legjendave mesjetare. Ai ishte...

Lajme të tjera

Web TV