Qeveria franceze u jep shtetësinë më shumë se 12 mijë punonjësve, ja arsyeja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Franca këtë të enjte ka bërë me dije se u ka dhënë shtetësinë mbi 12.000 punëtorëve të vijës së parë të frontit

Mediat raportojnë se Franca u ka dhënë shtetësi më shumë se 12.000 punëtorëve që ishin në vijën e parë të frontit në luftën kundër pandemisë, profesioni i të cilëve i kishte ekspozuar ndaj rrezikut për t’u infektuar. Dhurimi i shtetësisë për këta persona u bë përmes një procedure të përshpejtuar.

Përpos përshpejtimit të procesit të aplikimit, i cili normalisht merr deri në dy vjet, qeveria gjithashtu e zbuti kriterin e banimit nga pesë në dy vjet për këta persona.

Ministrja e Shtetësisë, Marlene Schiappa, ka thënë se i mirëpret bashkudhëtarët e rinj në shtetësinë franceze në emër të republikës.

Schiappa tha se për këtë privilegj kanë aplikuar mbi 16.000 persona, ndërsa përgjigje pozitive kanë marrë 12.012 prej tyre.

Ndërkohë në shtator të vitit të kaluar, ministria e Brendshme e Francës i ftoi ata që kanë kontribuuar aktivisht në luftën kundër pandemisë që të aplikojnë për marrjen e shtetësisë me procedurë të përshpejtuar.

 


Të fundit

Qeveria franceze u jep shtetësinë më shumë se 12 mijë punonjësve, ja arsyeja

Franca këtë të enjte ka bërë me dije se u ka dhënë shtetësinë mbi 12.000 punëtorëve të vijës së...

Tapa e shishes që të gjithë kanë frikë ta heqin

Nga Skënder Minxhozi Tani që saga e përballjes së Sali Berishës me Amerikën e ezauroi aspektin e saj politik-partiak, të gjithë janë turrur të thonë...

Qyteti i Grenlandës ndalon përkohësisht alkoolin

Një qytet në Grenlandën lindore ka vendosur ndalim dy-javor të alkoolit pasi raportoi disa incidente "drithëruese". Autoritetet thonë se ndalimi i përkohshëm i të...

Sirianët e Pogradecit, “Është krim të jesh i varfër!”

Nga Lorenc Vangjeli Po bën xhiron e rrjetit dhe po hap hendekun e pafundëm të komenteve një video amatore e xhirruar në Pogradec. Rreth 30...

Rritet çmimi i bukës, Autoriteti i Konkurrencës: Kompanitë e prodhimit dhe tregtimit të miellit janë nën monitorim prej një viti

Në Shqipëri është rritur çmimi i bukës dhe prej ditësh furrat po shesin me çmim deri në 10% më të lartë. Shkak për këtë...

Lajme të tjera

Web TV