Apple rrit sigurinë ndaj softuerit të spiunimit Pegasus

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas skandalit të përgjimeve të bërë publike muaj më parë, në të cilën programi i spiunimit Pegasus përgjonte disa nga kompanitë më të mëdha dhe liderët ndërkombëtarë, mes tyre edhe presidentin francez Emmanuel Macron, kompania Apple ka bërë një përditësim të sigurisë.

Apple tha se po e bënte këtë përmirësim për pajisjet iPhone dhe iPad sepse një program “i krijuar me qëllim të keq” mund t’i hakojë ato. Për shkak të një mangësie, Apple i mundësonte Pegasusit të bëjë përgjime të pajisjeve. Pegasus mund të të prekë pajisjet edhe nëse përdoruesi nuk shtyp asnjë buton.

Studiuesit në “Citizen Lab”, një organizatë mbikëqyrëse e sigurisë kibernetike në Kanada, e gjetën problemin derisa analizuan telefonin e një aktivisti saudit, të cilit i ishte përgjuar telefoni.

 “Ne erdhëm në përfundim se kompania e spiunazhit NSO Group përdori këtë dobësi për të shfrytëzuar dhe infektuar nga distanca pajisjet e fundit të Apple me softuerin e spiunimit Pegasus”, shkroi Citizen Lab në një postim.

Përmes një deklarate, kjo kompani tha se “do të vazhdojë t’u sigurojë teknologji agjencive të inteligjencës dhe atyre të zbatimit të ligjit në të gjithë botën për të luftuar terrorin dhe krimin”.

Pegasus mund të ndezë kamerën ose mikrofonin e një telefoni dhe të mbledhë të dhënat e tij.

Institucioni i mbrojtjes i Izraelit ka krijuar një komitet për të rishikuar biznesin e NSO, përfshirë procesin përmes të cilit jepen licencat e eksportit.

 


Të fundit

Apple rrit sigurinë ndaj softuerit të spiunimit Pegasus

Pas skandalit të përgjimeve të bërë publike muaj më parë, në të cilën programi i spiunimit Pegasus përgjonte disa...

Tri mënyra të lehta për ta vënë veten në radhë të parë më shpesh

Jeni të rraskapitur pas një dite tjetër të ngarkuar. Pra, kur një mik të telefonon duke të kërkuar që ta ndihmosh, është gjëja e...

Mbërrin në Rinas kancelarja Angela Merkel, ja kush e priti në aeroport

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur sot në Rinas. Mësohet se zyrtarja e lartë gjermane u prit nga ministrja e Punëve të Jasthme, Olta...

Kim Kardashian ‘tmerron’ njerëzit me veshjen e saj në Met Gala 2021

Ajo është e njohur për pamjet e saj ekstravagante në Met Gala duke përfshirë veshjen e saj mahnitshme nga “Thierry Mugler” në vitin 2019. Por...

SPAK i përgjigjet Metës: Asnjë ministër i qeverisë ‘Rama3’ nuk është nën hetim

Pas kërkesës zyrtare të presidencës në lidhje me informimin mbi gjendjen e procedimit dhe statusin e secilit prej 16 emrave që do të jenë ministrat e...

Lajme të tjera

Web TV