E pazakontë/ Uji merr ngjyrën e gjakut në vendin që përmendet në Bibël (Foto)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një fenomen i frikshëm ka ndodhur gjatë ditës së sotme pranë Detit të Vdekur, në rajonin biblik të Moab, ose ndryshe Jordania e sotme. Banorët dhe njëkohësisht shkencëtarët janë shokuar pasi uji ka marrë një ngjyrë të kuqe të theksuar si gjaku. Ekspertë nga qeveria jordaneze kanë shkuar në terren dhe kanë marrë mostra nga laguna për të hetuar shkaqet e fenomenit. Megjithatë ende nuk ka një shpjegim zyrtar. Pamjet e publikuara kanë shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale, pasi ujërat me ngjyrë të kuqe kanë një domethënie shumë të madhe në Testamentin e Vjetër, si një nga 10 plagët që Zoti hodhi ndaj Faraonit të Egjiptit për të shpëtuar hebrenjtë nga skllavëria.

Në Bibël thuhet se Zoti i ktheu ujërat e lumit Nil në gjak, duke shkaktuar kështu ngodhjen e peshqve dhe një etje të përgjithshme për egjiptianët. E gjitha kjo erdhi si ndëshkim ndaj Faraonit, i cili refuzoi të lironte skllevërit hebrenj. Në brigjet lindore të Detit të Vdekur ku ndodhet “pellgu i kuq i gjakut”, ndodhen gjithashtu edhe qytetet e Sodomës dhe Gomorrës, të cilët u ndëshkuan nga Zoti për shkak të mëkateve dhe veseve të tmerrshme.


Të fundit

E pazakontë/ Uji merr ngjyrën e gjakut në vendin që përmendet në Bibël (Foto)

Një fenomen i frikshëm ka ndodhur gjatë ditës së sotme pranë Detit të Vdekur, në rajonin biblik të Moab,...

Aksident në Durrës/ Makina përplas motorin, plagoset 36-vjeçari

Një 36-vjeçar ka mbetur i plagosur si pasojë e një aksidenti në qytetin e Durrësit. Bëhet me dije se automjeti i drejtuar nga shtetasi me...

Vrau gruan 23-vjeçare/ Pse u nda Sabrina nga Eltoni? Dyshohet se i gjeti foton e një gruaje tjetër në telefon

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me vrasjen e 23-vjeçares Sabrina Bengaj në Fier. Raportohet se një mesazh në telefonin e...

COVID-19/ Dyfishohen rastet e infektimeve në vend, 5 viktima në 24 orët e fundit

Janë dyfishuar rastet e reja me Covid-19 në vendin tonë. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 995 raste të reja dhe 5 humbje...

23 vite nga 14 shtatori ’98/ Si u morën peng Kryeministria, Ministritë dhe RTSH-ja; militantë të armatosur kërkuan të rrëzonin Qeverinë Nano

Sot, më 14 shtator, bëhen 23 vite nga i ashtuquajturi grisht i shtetit në Shqipëri. Më 14 shtator 1998 mijëra persona të irrituar për...

Lajme të tjera

Web TV