SPAK i përgjigjet Metës: Asnjë ministër i qeverisë ‘Rama3’ nuk është nën hetim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas kërkesës zyrtare të presidencës në lidhje me informimin mbi gjendjen e procedimit dhe statusin e secilit prej 16 emrave që do të jenë ministrat e rinj të qeverisë ‘Rama 3’, SPAK i ka kthyer përgjigje presidentit Ilir Meta.

Sipas Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion, lidhur me verifikimin e 16 emrave, asnjë prej tyre nuk është i regjistruar si person nën hetim në regjistrin e njoftimit të veprave penale të Prokurorisë së Posaçme.

Një ditë më parë edhe Prokuroria e Përgjithshme iu përgjigj kërkesës së njëjtë të presidentit Meta, ku nënvizonte se asnjë nga 16 emrat nuk rezulton se është nën hetim.

Kryeministri Edi Rama është dekretuar më 10 shtator nga kreu i Shtetit, vetëm një ditë pas betimit të deputetëve të rinj në Kuvend. Ndërkohë, përbërja e qeverisë së re u bë publike të enjten e 2 shtatorit dhe pritet të dekretohet, pasi presidenti Meta të marrë përgjigje edhe nga SPAK-u. 12 gra e 5 burra do të jenë anëtarët e rinj të Qeverisë, ku numri 2 i saj është Arben Ahmetaj.

Emrat e ministrave të qeverise ‘Rama 3’;

Kryeministër – Edi Rama

Zëvendëskryeministër (do mbikëqyrë edhe rindërtimin) – Arben Ahmetaj

Ministre për Europën dhe Punët e Jashtme – Olta Xhacka

Ministër i Mbrojtjes – Niko Peleshi

Ministër i Drejtësisë – Ulsi Manja

Ministër i Punëve të Brendshme – Bledi Çuçi

Ministre e Financave dhe Ekonomisë – Delina Ibrahimi

Ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë-  Belinda Balluku

Ministre e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale – Ogerta Manastirliu

Ministre e Arsimit dhe Sportit – Evis Kushi

Ministre e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural- Frida Krifca

Ministre e Kulturës – Elva Margariti

Ministre e Mjedisit dhe Turizmit – Mirela Kumbaro

4 ministra shteti

Elisa Spiropali për Marrëdhëniet me Parlamentin

Edona Bilalli -ministre shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes

Lexo edhe :  Fier/ Morën peng 25-vjeçarin, arrestohen dy persona dhe shpallet në kërkim një tjetër

Bora Muzhaqi ministre- Shteti për Rininë dhe Fëmijët

Milva Ekonomi, ministre Shteti për Standardet e Shërbimeve


Të fundit

SPAK i përgjigjet Metës: Asnjë ministër i qeverisë ‘Rama3’ nuk është nën hetim

Pas kërkesës zyrtare të presidencës në lidhje me informimin mbi gjendjen e procedimit dhe statusin e secilit prej 16 emrave që...

Ish krerët e UÇK-së dalin sot para Speciales në Hagë

Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë njoftuar se sot do të mbahet konferenca e shtatë e radhës për ecurinë e çështjes ndaj ish krerëve...

PD-ja si hall privat i dy B-ve

Nga Lorenc Vangjeli Vetëm pak orë para se të niste seanca plenare, e para për këtë legjislaturë, Lulzim Basha publikoi në media një deklaratë që...

Tiranë/ Policia sekuestron 21 kg kanabis në formë çokollate, në pranga 37-vjeçari

21 kg e 35 gram lëndë narkotike kanabis e përpunuar në formë çokollate është sekuestruar nga policia e Tiranës. Në kuadër të operacionit 'Camel'...

Rruga e Berishës pa ardhmëri, mbështetja për të vetvrasje politike

Nga Plator Nesturi Vetëm pak orë para se të niste seanca plenare, e para për këtë legjislaturë, Lulzim Basha publikoi në media një deklaratë që...

Lajme të tjera

Web TV