Shpërthen Covidi në një shkollë fillore në Kinë, fëmija karantinohet i vetëm në spital (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Fëmijët e shkollës fillore me pantallona të bardha, me çantën e shkollës ende mbi supe, u dërguan të gjithë vetëm, pa prindërit e tyre, në karantinë spitalore.

Një shpërthim i ri i Covid-19 që shqetëson autoritetet u zbulua në një shkollë fillore në Putian, një qytet në provincën lindore të Fujian. Disa dhjetëra raste u zbuluan, por strategjia e miratuar nga Pekini pas katastrofës fillestare të Wuhan në janar 2020 është “zero tolerancë”.

Ata që rezultojnë pozitiv shtrohen në spital, personat me të cilët ata kanë pasur kontakte të ngushta dërgohen në karantinë në ambiente të kontrolluara për të paktën dy javë.

Një infermiere nga Putian, Zhu Xiaqing, filmoi ardhjen e nxënësve të shkollës të cilët duhej të testoheshin dhe të karantinoheshin. Gruaja e publikoi videon në rrjetet sociale duke shkaktuar një valë emocionesh dhe përbuzjeje për ngurtësinë e sistemit të kontrollit Covid, i cili nuk e konsideron efektin psikologjik që shkakton.

Në video shihet një fëmijë që ecën vetëm në korridorin e spitalit:

“Kam pësuar një sulm në zemër , sytë e mi janë mbushur me lot”, ka shkruar infermierja. Një skenë tjetër tregon një djalë të vogël që qëndron vetëm para një makine për një pjatë që nuk arrin atje derisa një operator merr guximin ta ndihmojë dhe pastaj një katërvjeçar me karrocë më të madhe se ai pret të izolohet në një dhomë të spitalit.


Të fundit

U kap me 36 kg kokainë në makinë, arrestohet 48-vjeçari shqiptar në Itali

Një shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane, pasi u kap me 36 kg kokainë. Mësohet se 48-vjeçari...

Shpërthen Covidi në një shkollë fillore në Kinë, fëmija karantinohet i vetëm në spital (Video)

Fëmijët e shkollës fillore me pantallona të bardha, me çantën e shkollës ende mbi supe, u dërguan të gjithë vetëm, pa prindërit e tyre, në karantinë...

Situata e COVID-19/ 959 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

COVID-19/ 959 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit 959 raste të reja me koronavirusit jane regjistruar ne 24 oret e...

Aksidenti i frikshëm/ I riu me “Range Rover” përplaset me trenin, telefonon menjëherë të ëmën (Video)

Mediat e huaja kanë publikuar pamjet, kur një shofer i dehur përplaset fuqishëm me Range Rover-in e tij me një tren në ecje, duke...

Biblioteka Kombëtare dita kushtuar Ippenit

E mërkura, në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë ishte dita kushtuar kontributit të jashtëzakonshëm dhe personalitetit shkencor të albanologut austro-hungarez, Theodor Ippen, në kuadër të...

Lajme të tjera

Web TV