Apeli i Posaçëm kthen për gjykim ”Gërdecin”, reagon avokati i Fatmir Mediut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përfaqësuesi ligjor i Fatmir Mediut, Ardian Visha e ka cilësuar një antikushtetues vendimin e Apelit të GJKKO për të rihapur dosjen “Gërdeci”.

Për Vishën është hera e parë që një gjyqtare e një gjykate të nivelit më të ulët prish vendimin e Gjykatës së Lartë.

Ai thekson se një reagim me transparencë do të ketë pasi pala mbrojtëse të njihet me arsyetimin e vendimit.

Ditën e sotme, Apeli i GJKKO i hapi rrugë rihapjes së dosjes “Gërdeci” dhe gjykimit të ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediut.

Në shpërthimin e Gërdecit vdiqën 26 qytetarë shqiptarë. Një vit më vonë Prokuroria e Përgjithshme ngrit akuza ndaj Mediut dhe kompetencat i mori Gjykata e Lartë pasi gjykonte personat me imunitet. Kolegji Penal vendosi pushimin e çështjes së Mediut.

13 vite më vonë familja Durda e cila humbi djalin e mitur nga shpërthimi depozitoi kërkesën për rihapje të procesit gjyqësor. Kërkesa u pranua nga SPAK. Kjo e fundit iu drejtua Gjykatës së Lartë, por ajo ia kaloi GJKKO.

NJOFTIMI NGA PËRFAQËSUESI LIGJOR I FATMIR MEDIUT

Deklaratë

Ne cilësinë e përfaqësuesit ligjor të z.Fatmir Mediu shpreh si më poshtë:

Vendimi i deklaruar në media nga Gjyqtarja e Apelit te Posaçëm, përbën një akt jo Kushtetues dhe pluri-shkelës të Konventës Europiane Për të Drejtat e Njeriut dhe një sërë ligjesh te tjera te vendit..

Ai (vendimi) përbën një pavlefshmëri absolute e në çdo rast baza motivuese e tij nuk mund të jetë kurrë ligji.

Është hera e parë në jurisprudencë kur një gjyqtare e një gjykate të nivelit më të ulet prish vendimin e Gjykatës së Lartë!!

Veç të tjerave shkelja e ligjit është e dukshme, sepse e njëjta çështje (kërkesë) është shqyrtuar dhe hedhur poshtë nga gjykata e shkalles pare dhe gjykata e apelit, Tirane në vitin 2019.

Lexo edhe :  Kush është Rita, bashkëshortja 'misterioze' e kryeministrit Albin Kurti (Foto)

Ky vendim hapur cenon parimin e sigurisë juridike, parimin e gjësë së gjykuar, parimin e ligjit favorizues dhe për më tepër synon procedimin për një akuzë afati parashkrues i së cilës ka kaluar me kohë.

Pasi të njihemi me “ arsyetimin” e ketij akti te paligjshem, do reagojmë me transparencë e me te gjitha mjetet ligjore të përshtatshme.

Avokat Ardian Visha


Të fundit

Apeli i Posaçëm kthen për gjykim ”Gërdecin”, reagon avokati i Fatmir Mediut

Përfaqësuesi ligjor i Fatmir Mediut, Ardian Visha e ka cilësuar një antikushtetues vendimin e Apelit të GJKKO për të...

Pushtimi i derrit të egër në Romë: një plagë që kontaminon fushatën elektorale

Prania e derrit të egër në rrugët e qyteteve është gjithnjë e më e zakonshme në shumë pjesë të botës, jo vetëm në Spanjë...

Zjarr pranë burgut të Vlorës/ Alarmohen punonjësit, shkrumbohet edhe një makinë

Një banesë është përfshirë nga zjarri në Vlorë ku raportohet se është djegur një sipërfaqe me shkurre. Nga flakët raportohet të jetë djegur pjesërisht edhe...

Përleshja e Florian Markut me kundërshtarin, reagimi epik i Bebe Rexhës

Këngëtarja e hitit “I’m a mess”  ka shpërndarë videon e boksierit shqiptar me 10.7 milionë ndjekësit e saj në Instagram, duke e publikuar në...

“Ngrijnë për së gjalli” pesë alpinistë në majën e Elbrus

Në temperatura deri në minus 20 gradë, 5 alpinistë kanë ndërruar jetë, pasi u goditën nga një stuhi bore në majën e Elbrus, në...

Lajme të tjera

Web TV