Gjykata italiane liron nga burgu udhëheqësin katalanas, Puigdemont

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një gjykatë italiane ka urdhëruar që ish-presidenti i rajonit të Katalonjës, Spanjë të lirohet pas arrestimit të tij në Sardenjë. Lajmin bëri të ditur avokati i tij.

Sipas BBC, Carles Puigdemont duhet të qëndrojë në ishullin italian, derisa të shqyrtohet një kërkesë ekstradimi nga Spanja.

Ai u vendos nëpranga me një urdhër arresti spanjoll të enjten.

Puigdemont u largua nga Katalonja pasi drejtoi një votim për pavarësinë e rajonit në vitin 2017. Më vonë ai u bë anëtar i Parlamentit Evropian.

Avokati i Puigdemont, Agostinangelo Marras,  konfirmoi për mediat se ai “mund të lirohet nga sot”.

Policia italiane e kishte pritur ish-presidentin katalanas në aeroportin Alghero në Sardenjë të enjten.

Ai udhëtoi në ishullin italian të enjten për një festival folklorik katalanas, tha avokati i tij, dhe u mbajt gjatë natës në burgun Sassari, afër aeroportit.

Spanja e akuzon atë për kryengritje, por avokatët e tij thonë se urdhër-arresti evropian nuk është më i vlefshëm. Kryeministri Pedro Sánchez tha se “është e qartë se Carles Puigdemont duhet të sillet para drejtësisë dhe të dalë para gjyqit”.

Qindra protestues u mblodhën jashtë konsullatës italiane në Barcelonë – kryeqyteti i Katalonjës – të premten në mëngjes duke kërkuar lirimin e tij.


Të fundit

Gjykata italiane liron nga burgu udhëheqësin katalanas, Puigdemont

Një gjykatë italiane ka urdhëruar që ish-presidenti i rajonit të Katalonjës, Spanjë të lirohet pas arrestimit të tij në...

SHBA e akuzon për mashtrim, del përpara gjykatës shefja e financës së Huawei

Një drejtuese e lartë e gjigantit kinez të teknologjisë Huawei do të paraqitet në një gjykatë amerikane pas akuzave për mashtrim. Meng Wanzhou u arrestua...

Shifra të frikshme nga Covid-19/ Mbi 800 raste të reja dhe 10 viktima në 24 orët e fundit

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën...

Ambicie brenda PD? I biri i Sokol Olldashit: Dua të përfaqësoj demokratët në Parlament!

Djali i Sokol Oldashit, Glauku thotë se do të vazhdojë që të mbështesë Partinë Demokratike dhe shpreson që të vazhdojë të japë kontributet e...

Beyonce feston 40-vjetorin e lindjes, ja çfarë i shkruan vetes

Beyonce është ndër emrat më të njohur të muzikës botërore. Ajo ka qenë anëtare e grupit muzikor Destiny’s Child dhe është bashkëshortja e reperit...

Lajme të tjera

Web TV