Amnesty International: Talibanët ekzekutuan 13 persona në Afganistan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Militantët talibanë kanë vrarë 13 persona të komunitetit etnik Hazara – duke përfshirë 11 ish-anëtarë të forcave afgane të sigurisë dhe dy civilë – në provincën Daikundi më 30 gusht, ka thënë Agjencia ndërkombëtare për të drejta të njeriut, Amnesty International të martën.

Nëntë ish-pjesëtarët e sigurisë janë vrarë edhe pasi janë dorëzuar te talibanët në qarkun Khidir të provincës, ka thënë kjo organizatë.

Sipas saj, dy civilët kanë tentuar të ikin nga zona.

Komuniteti Hazara është grupi i tretë më i madh etnik në Afganistan, i cili është persekutuar nga regjimi i talibanëve në vitet 1990.

“Këto ekzekutime gjakftohta janë dëshmi se talibanët janë duke kryer abuzimet e njëjta sikurse të regjimit të kaluar në Afganistan”, ka thënë Agnes Callamard, Sekretare e Përgjitshme në Amnesty International.

Shefi policor i talibanëve për provincën Daikundi ka mohuar këto vrasje në provincë, ka thënë Amnesty, transmeton dpa.

Talibanët kanë marrë kontrollin e provincës Daikundi më 14 gusht, dhe më vonë 34 anëtarë të-ish forcave afgane të sigurisë kanë kërkuar siguri në Khidir.

Pas marrjes së kontrollit të Kabulit më 15 gusht, talibanët kanë shpallur amnisti të përgjithshme për të gjithë punëtorët qeveritarë, mirëpo prej atëherë ka pasur raportime për një mori vrasjesh në disa pjesë të shtetit./REL

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV