U shpallën “non grata”/ DASH dërgon listën me anëtarët e familjes Berisha në Kongres

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

DASH ka publikuar listën e personave të shpallur “non grata” gjatë viti 2021 dhe ia ka dorëzuar atë Kongresit Amerikan. Në listë është publikuar edhe emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij, bashkëshortes Liri Berisha dhe dy fëmijëve Shkëlzen dhe Argita Berisha, të cilët u shpallën “non grata” më 19 maj 2021. Njoftimi është në faqen e vet të internetit të DASH , së bashku me emrat e personave të tjerë të shpallur “non grata” në botë, të cilët akuzohen për korrupsion dhe shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij është i listuar me të korruptuarit nga Bullgaria, Paraguai, Namibia dhe Guatemala.

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken bëri me dije  më 19 maj se ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha dhe familja e tij janë futur në listën e zezë nga SHBA. Sipas Blinken aktet të korruptuara të Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri. Në njoftimin e posaçëm të bërë në faqen zyrtare të DASH thuhet se ky vendim ndaj Berishës vjen pasi në funksionin e tij si kryeministër i Shqipërisë, Berisha është përfshirë në akte korruptive si keqpërdorimi fondeve publike dhe ndërhyrje me proceset publike duke përdorur fuqinë për përfitime personale, dhe pasurimin e aleatëve politik përfshi familjen në kurriz të konfidencës publike të qeverisë  shqiptare dhe institucioneve.

Vetë Berisha i është kundërpërgjigjur shpalljes  ‘non grata’ me një padi ndaj Antoni Blinken në një gjykatë në Francë, ndërsa shton se  vendimi është pa asnjë bazë konkrete dhe ‘gjen fajtor’ multimiliarderin George Soros se ka lobuar kundër tij.

Lista e DASH për të persona ‘non grata’ për 2021 të përfshirë në korrupsion gjatë Prill 2021-Qershor 2021 .

Lexo edhe :  "Klerikët katolikë kanë abuzuar seksualisht me mbi 330.000 të mitur", ja çfarë zbuloi investigimi 70-vjeçar


Të fundit

Goditet banda shqiptaro-spanjolle, policia zbulon fermën me kanabis me vlerë 480 mijë euro

Policia spanjolle ka mundur të godasë një grup shqiptaro-spanjoll të trafikimit të drogës. Gjatë bastisjes së një ferme kanabisi, ku...

U shpallën “non grata”/ DASH dërgon listën me anëtarët e familjes Berisha në Kongres

DASH ka publikuar listën e personave të shpallur "non grata" gjatë viti 2021 dhe ia ka dorëzuar atë Kongresit Amerikan. Në listë është publikuar...

Itali/ Shqiptari trafikonte drogë me bashkëshorten, në pranga çifti

Një shqiptar dhe gruaja e tij janë arrestuar në Itali për trafik droge. Siç raportojnë mediet italiane në pranga ka rënë dy bashkëshortët,  H....

Publikohet pasuria e drejtorit të ri të Policisë së Shtetit Gledis Nano, ka edhe kredi

Publikohet pasuria e drejtorit të ri të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Pasuria e tij ka kaluar në filtër në Vetting, nga e...

Pfizer kërkon miratimin e vaksinës për fëmijët e kësaj grupëmoshe

Kompania Pfizer dhe BioNtech i ka kërkuar Agjencisë së Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratimin e vaksinës anti-COVID  për fëmijët e moshës 5-11 vjeç. Pfizer...

Lajme të tjera

Web TV