“Mik në ditë të vështira”, Rama nderon me “Ylli i madh i medaljes së mirënjohës publike” gjeneralin Abbas Ibrahim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gjeneral Major Abbas Ibrahim nderohet sot me “Yllin e Madh të Medaljes për Mirënjohje Publike” nga kryeministri Edi Rama.

Gjatë fjalës së tij kreu i qeverisë shqiptare theksoi se gjenerali që ishte në krye të shumë misioneve të shpëtimit nga kampi i ferrit të Al-Holit në Siri, dhe jo vetëm të shumë shqiptarëve, mes tyre dhe Alvin Berishës.

“Përshëndetje të gjithëve. Sot jemi këtu për të nderuar një mik në ditë të vështira, i cili me shumë përkushtim na ka ndihmuar në mënyrë të pakursyer për të shpëtuar fëmijë dhe gra fatkeqe nga kthetrat e ferrit në kampet e luftës në Siri. Siç thoshte poetja amerikane Maya Angelou; ‘hero është ai që ka si qëllim që të bëjë botën një vend më të mirë për të gjithë’. S’ka përshkrim më të saktë për gjeneralin Abass Ibrahim i cili është me ne sot këtu dhe dua ta falënderoj, se sa fjalët e poetes. Në operacionet e zhvilluara në tre vitet e fundit, ku plot fëmijë dhe gra janë nxjerrë nga ferri i Al-Holit dhe jo vetëm, gjenerali ka qenë pika jonë e referimit, krahu ynë i zgjatur drejt atyre fëmijëve dhe grave. Ka qenë shqiptari më i mirë, i papërtuar, i pa kursyer dhe pas asnjë interes tjetër, përveç interesit human për të nxjerrë nga ferri njerëz fatkeq. Besoj ju kujtohet të gjithëve operacioni i jashtëzakonshëm i Alvinit, djali që u në simbol i solidariteti të dhjetra mijërave shqiptarë këtu për ta shpëtuar. Ai operacion u kurorëzua me sukses falë gjeneralit, që e kemi sot këtu për ta nderuar.”, tha Rama.

Rama falënderoi me gjithë zemër gjeneralin për kurajën që na ka dhënë në marrjen e zotimit për të shpëtuar gjithë ata fëmijë dhe sigurinë që na ka dhënë se mund ta mbajmë zotimin.

Lexo edhe :  "Ne jemi si afganët"/ Rama për gazetën gjermane: Arsyeja që refuzuam kampet e emigrantëve është...

“Ai ka krijuar kushte optimale për sigurinë fizike të personelit shqiptar, qoftë në Liban, qoftë në penetrimet brenda Sirisë, po ashtu në ofrimin e burimeve logjistike për të asistuar operacionin dhe kapacitetin e tij ngarkues me aktorë të tjerë politikë, me të cilët nuk kemi asnjë komunikim. Kjo ka sjellë që edhe marrëdhëniet tona me Libanin trë marrin një përmasë miqësore të rëndësishme. Kemi hapur konsullatën e përgjithshme në Bejrut, e cila është kontribut, i cili vjen pa asnjë ngarkesë për shtetin shqiptar, por nga konsulli ynë i nderit, i cili ka meritën e jashtëzakonshme, pasi ka qenë ai që na e ka prezantuar gjeneralin dhe kështu është krijuar ky zinxhir miqësie, solidariteti që i bashkohet një qëllimi që shkon përtej politikës, përtej kufijve, përtej gjeografisë dhe që është qëllimi i të bërit botës një vend më të mirë me atë kredon e profetit Muhamed, i cili thotë kush shpëton një njeri ka shpëtuar gjithë njerëzimin. Gjej rastin ta falënderoj dhe konsullin me shumë respekt.

Sigurisht fjalët për ju nuk mjaftojnë asnjëherë për të shpërblyer veprën tuaj. Ashtu sikundër dhe medalja e mirënjohjes publike, çka shpreh dhe formalisht mirënjohjen më të lartë. Ju i keni dhënë mundësinë shumë fëmijëve të rriten në vatrën familjare. Vatra jonë është dhe e juaja”, tha Rama.


Të fundit

“Mik në ditë të vështira”, Rama nderon me “Ylli i madh i medaljes së mirënjohës publike” gjeneralin Abbas Ibrahim

Gjeneral Major Abbas Ibrahim nderohet sot me “Yllin e Madh të Medaljes për Mirënjohje Publike” nga kryeministri Edi Rama. Gjatë...

Synohet ëndrra e madhe/ Kombëtarja shqiptare niset drejt Hungarisë (Video)

Kombëtarja shqiptare është nisur paraditen e sotme me destinacion Hungarinë, ku do të përballet ndaj këtyre të fundit, mbrëmjen e nesërme në stadiumin “Puskas...

DASH dërgon në Kongresin amerikan listën e personave të përfshirë në korrupsion, mes tyre familja Berisha

Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë publik raportin e dërguar në Kongresin amerikan. Aty përfshihen vendimet që janë marrë gjatë vitit 2021, për kufizimin e...

Çmimin “Nobel” për paqen për vitin 2021 e marrin dy gazetarë

Komiteti Nobel u jep çmimin e paqes 2021 gazetarëve nga Filipinet dhe Rusia për “përpjekjet për të mbrojtur lirinë e shprehjes”. Çmimi Nobel për paqen...

Makina doli nga rruga dhe përfundoi në humnerë, ndërron jetë rrugës për në spital 29-vjeçarja në Pogradec

Humb jetën e reja që mbeti e plagosur pasditen e djeshme në një aksident në Pogradec. Policia e Korçës bëri me dje se Xhanina...

Lajme të tjera

Web TV