Kanceri i pankreasit: Modifikimi i mikromjedisit për ta bërë imunoterapinë të funksionojë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Modifikimi i mikromjedisit tumoral për të synuar terapitë edhe në tumoret që i rezistojnë trajtimeve më inovative. Si adenokarcinoma duktale e pankreasit, një sëmundje agresive dhe e vështirë për t’u trajtuar, nga të cilat mbi 13,000 raste të reja regjistrohen në Itali çdo vit. Një studim eksperimental italian i botuar në Journal of Immunotherapy of Cancer ka treguar se me një imunomodulator, domethënë një ilaç që rregullon përgjigjen imune, është i mundur të përgatitet terreni për imunoterapi, i cili në këtë mënyrë funksionon: godet objektivin.

Studimi u krye nga Fondacioni Policlinico Gemelli IRCCS në bashkëpunim me Universitetet e Veronës dhe Torinos dhe me Institutin për analizën e sistemit dhe shkencën kompjuterike “Antonio Ruberti” (IASI) -CNR, dhe u krye falë kontributit të Fondacionit AIRC për Kërkimin e Kancerit.

Adenokarcinoma duktale e pankreasit është shkaku i katërt kryesor i vdekjes nga kanceri në vendet e industrializuara dhe mund të bëhet i dyti deri në vitin 2030. Është një sëmundje kaq agresive sepse shumica e pacientëve arrijnë në diagnozë kur kanceri është tashmë në një fazë të avancuar, dhe vetëm 15-20% e tyre mund të operohen menjëherë. Edhe tek pacientët e operuar, rikthimet ndodhin në 80% të rasteve brenda dy viteve pas operacionit. Për këtë formë të kancerit, përgjigja ndaj trajtimeve, përfshirë imunoterapinë, është sot e pakënaqshme dhe kjo ndodh sepse mjedisi i tumorit vepron si një lloj pengese mbrojtëse për qelizat e kancerit: sikur kanceri të ishte një ekosistem i vogël që mbron veten.

Nga një mjedis armiqësor …

“Pas kategorizimit të nënllojeve të ndryshme të kancerit pankreatik në bazë të karakteristikave imunologjike, gjenomike dhe molekulare, përzgjodhëm ata potencialisht më të ndjeshëm ndaj një trajtimi që modulon mikromjedisin e tumorit armiqësor”, thonë Carmine Carbone dhe Geny Piro, të dy biologë të Fondacionit të Spitalit Universitar Agostino Gemelli IRCCS dhe autorët e parë të kërkimit. Hapi tjetër ishte të “përgatiste terrenin” për imunoterapi, duke injektuar drejtpërdrejt një imunomodulator – një agonist TLR9 i quajtur IMO -2125 – direkt në tumorin e transplantuar tek minjtë – qoftë vetëm ose në lidhje me imunoterapinë anti -PD1. Më vonë autorët shkuan për të parë se çfarë kishte ndodhur si në indin e tumorit ashtu edhe në nivelin e imunitetit sistemik tek kafshët.

Lexo edhe :  "A do ketë ndërprerje dritash?"/ Përgjigjet Rama: Situata është realisht keq por...

… Në një mjedis lejues

Epo: injektimi i IMO-2125 shkaktoi përgjigje imune kundër qelizave tumorale lokale dhe të largëta në disa nëntipe të kancerit me kapacitet imunogjenik (domethënë të aftë për të stimuluar përgjigjen imune). Përveç kësaj, e lidhur me imunoterapinë (e administruar në mënyrë sistemike), ai ka shkaktuar një efekt të rëndësishëm anti-tumoral, i dukshëm si në vendin e injektimit dhe në distancë, ashtu edhe në tumoret më pak imunogjenikë.

Çfarë ndodhi në nivelin qelizor?

Trajtimi e kishte bërë mjedisin ‘imuno-lejues’, domethënë kishte lejuar hyrjen në masën kanceroze të qelizave dendritike dhe limfociteve T, ‘ushtarët’ që imunoterapia rekruton për të shkatërruar qelizat e sëmura. Në thelb, studimi tregon se kombinimi i IMO-2125 i injektuar direkt në indin e tumorit dhe imunoterapia e administruar sistematikisht anti-PD1 ushtron një aktivitet të fuqishëm anti-tumor në kafshët laboratorike me adenokarcinoma duktale të pankreasit që normalisht nuk i përgjigjen imunoterapisë. Dhe se imunomoduluesi përgatit mikromjedisin e tumorit për t’iu përgjigjur trajtimit.

Hapi tjetër: studimet njerëzore

“Ky është demonstrimi i parë, tani për tani paraklinik, i mundësisë së rimëkëmbjes së mikro-mjedisit të tumorit të pankreasit përmes një injeksioni lokal të një imunomodulator, nga i cili grupi im kishte zbuluar disa mekanizma veprimi në të kaluarën, dhe i cili tashmë është objekt i provave klinike tek pacientët që vuajnë nga lloje të ndryshme të tumoreve ”, nënvizon Giampaolo Tortora, Drejtor i Qendrës Gjithëpërfshirëse të Kancerit të Fondacionit Spitalor Universitar Agostino Gemelli IRCCS, koordinator i studimit. “Në dritën e rezultateve të reja, kemi hartuar tani një provë klinike të Fazës I / II, e cila shpresojmë të fillojë vitin e ardhshëm.”

Përgatiti L. Veizi / Burimi La Repubblica


Të fundit

Qendra e Nano-Teknologjisë në Tiranë, Veliaj: Qyteti do të bëjë gjithçka që nisma të jetë histori suksesi për shkencëtarët e rinj

Tirana me qendrën e saj të nano-teknologjisë Nano Alb do ta shndërrojë vendin tonë në lider në Ballkan në...

Kanceri i pankreasit: Modifikimi i mikromjedisit për ta bërë imunoterapinë të funksionojë

Modifikimi i mikromjedisit tumoral për të synuar terapitë edhe në tumoret që i rezistojnë trajtimeve më inovative. Si adenokarcinoma duktale e pankreasit, një sëmundje...

Gjendet trupi i dekompozuar i të moshuarit në Kukës, ja çfarë thotë polica

Është gjetur sot trupi i dekompozuar i një 78-vjeçari në bjeshkët e fshatit Çajë, në Kukës. Gjatë këqyrjes nga eksperti mjeko-ligjor, në trupin e N....

ABA online/ Platforma digjitale për zhvillimin e agro-biznesit të fermerëve të vegjël

Dixhitalizimi i bujqësisë, platforma ABA online informacion thelbësor për fermerët dhe bizneset Nga Mina Hysa Bujqësia digjitale hedh hapin e parë. Platforma ABA online ka trokitur...

Aktori shtypet për vdekje në teatrin rus, publiku mendoi se ishte pjesë e shfaqjes (Video)

Pamje tronditëse dhe imazhe të reja që janë shfaqur thuhet se tregojnë momentin kur një aktor që performonte në Teatrin Bolshoi të Rusisë u...

Lajme të tjera

Web TV