“Nëse Basha nuk njeh kuvendin”? Topalli: E kapin hopa bashkë me kunatin dhe e largojnë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Jozefina Topalli është e bindur që Lulzim Basha do shkarkohet nga Kuvendi, madje përdor frazën “do ta kapin hopa bashkë me kunatin dhe e largojnë”. E ftuar në emisionin “Dekalog” të gazetarit Roland Qafoku përballë një paneli me analistë, Topalli tha se kjo është një gjë e sigurtë dhe nuk ka asnjë alternativë tjetër. Ndërkohë Topalli hodhi poshtë zërat se do kandidojë për kryetare e PD. Më poshtë pjesë nga deklaratat e bujshme të zonjës Topalli dhënë për gazetarin Qafoku.

Zonja Topalli, a aspironi ju për të qenë kryetare e Partisë Demokratike?

Topalli: Po e them që të mos ketë keqkuptime. Unë nuk do jem kandidate dhe kryetare e Partisë Demokratike. Unë jam në Partinë Demokratike. Jam anëtare e saj. Kam qenë, jam dhe do të je aty. Por jo kryetare.

A do merrni pjesë në Kuvendin e Partisë Demokratike?

Topalli: Nuk e di. Nuk e kam menduar një gjë të tillë.

Lulzim Basha ka deklaruar se nuk e njeh Kuvendin. Çfarë do ndodhë nëse ai dhe kryesia nuk e njeh?

Topalli: Ore ai nuk njeh asgjë. De fakto ai ka ikur. De fakto nuk është më kryetar sepse i ka ikur anëtarësia, i kanë ikur të gjitha kolonat. I ka ikur baza dhe rri vetëm me vulën në zyrë.

Po nëse nuk e njeh kuvendin?

Topalli: E kapin hopa dhe e e largojnë. Mblidhet kuvendi. Kush pyet për të. Kur kuvendi vendos, nuk ka më.

Kush?

Topalli: Anëtarësia vetë.

Po nëse çështja shkon në gjykatë?

Topalli: Nuk shkon hiç në gjykatë se kur vendos Kuvendi nuk ka më vend për gjykatë.

Po Basha nuk e njeh kuvendin. Vulën e merr.

Topalli: Bashkë me kunatin, hopa dhe e largojnë

Lexo edhe :  Dueli me Hungarinë, Reja: Do bëjmë një ndeshje të madhe

Hopa?

Topalli: Po si kujton ti. Si jo? Kush është ai? Do pushtojë karrigen?

Ai ka vulën.

Topalli: Pas kuvendiot. Mbyllet Kuvendi, bëhen dnryshimet statutore. Fuori.

Po ai mund të pretendojë se në kuvend ka patur firmëtarë që nuk ishin delegatë.

Topalli: Për gënjeshtra ai…

Zonjë mund të vendosë gjykata ndryshe.

Topalli: Kur vendois Kuvendi nuk ka më gjykatë.

Zonja Topalli ju nuk e keni dashur Bashën që në vitin 2004 dhe gjatë gjithë kësaj kohe.

Topalli: Në 2017 Rama i tha Bashës largo Topallin nga kuvendi.

 

 

 

 

 


Të fundit

“Nëse Basha nuk njeh kuvendin”? Topalli: E kapin hopa bashkë me kunatin dhe e largojnë

Jozefina Topalli është e bindur që Lulzim Basha do shkarkohet nga Kuvendi, madje përdor frazën “do ta kapin hopa...

Margaret Theçer, si mbijetoi nga një bombë vdekjeprurëse

Bomba e vendosur në Grand Hotel të Brighton nga IRA la 5 të vdekur dhe plagosur 34 të tjerë në Tetor 1984   Tridhjetë e shtatë...

Kriza e Evergrande: një Lehman Brothers kinez

Nga Daniel Lacalle   Falimentimi i shoqërisë imobiliare kineze, gjigandit Evergrande kinez është shumë i më i rëndë se rasti i bankës amerikane të investimeve Lehman...

Një kazino sipas modelit të Montecarlos e Sanremos në Shqipërinë e viteve 1930

Nga Kreshnik KUÇAJ   Prej vitesh Shqipëria ka bërë përpjekje për ndërtimin e strukturave akomoduese moderne për qëllime turistike. Praktika e koncesioneve ka qenë një praktikë...

Gjykata Speciale i kërkon garanci Policisë së Kosovës për mbrojtjen në liri të ish-krerëve të UÇK-së

Dhomat e Specializuara për Kosovën në Hagë, kanë lëshuar një urdhër për Policinë e Kosovës, që t’u përgjigjen në detaje nëse ky institucionin i...

Lajme të tjera

Web TV