Serbët kundërshtojnë aksionin e policisë së Kosovës në Mitrovicë, efektivët përgjigjen me gaz lotsjellës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qytetarët në veri të Kosovës po kundërshtojnë një aksion të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave.

Ky aksion, që ende po vazhdon është shtrirë në lokacione në Kosovë, përfshirë rajonin e Mitrovicës së Veriut dhe të Jugut, të Prishtinës dhe Pejës.

Sipas autoriteteve të rendit, aksioni nisi në orët e hershme të 13 tetorit dhe ende vijon. Deri më tani janë sekuestruar një sërë mallrash, të cilat dyshohen se janë kontrabandë.

“Të gjitha veprimet policore janë duke u realizuar në koordinim me prokuroritë dhe gjykatat kompetente, me urdhër të së cilave janë duke u kryer kontrolle dhe bastisje në lokacione të ndryshme si shtëpi banimi, lokale biznesi, magazina të mallrave etj”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Gazetarët e Radios Evropa e Lirë, që gjenden në Mitrovicën e Veriut po raportojnë se në këtë komunë gjatë gjithë kohës po dëgjohen sirenat e kamionëve të zjarrfikësve dhe autoabulancave. Qytetarët thonë se në mëngjesin e sotëm është dëgjuar edhe sirena e emergjencave në këtë komunë.

Policia e Kosovës është e vendosur edhe para farmacive në veri.

Gaz lotsjellës është hedhur në drejtim të qytetarëve, për t’i shpërndarë ata pasi ishin nisur drejt policisë.

Në këtë aksion, sipas njoftimit të Policisë së Kosovës është e përfshirë edhe Dogana e Kosovës, ndërkaq policia ka shpërndarë disa fotografi të mallrave të sekuestruara, ku vërehen që janë mallra ushqimore.


Të fundit

Serbët kundërshtojnë aksionin e policisë së Kosovës në Mitrovicë, efektivët përgjigjen me gaz lotsjellës

Qytetarët në veri të Kosovës po kundërshtojnë një aksion të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave. Ky aksion, që...

Rindërtimi/ Rama i përgjigjet komentuesit që e akuzoi: Mos u mërzit për gjërat e mira që bëhen se për njerëzit janë

Kryeministri Edi Rama e nisi ditën sot me një video të shtëpive të rindërtuara në Thumanë, e komentet pozitive kanë qenë të shumta. E...

Kimikatet në shampo dhe kozmetikë shkaktojnë vdekje të hershme

Ekspozimi ndaj një klase të zakonshme të kimikateve të quajtura ftalate ishte e lidhur me vdekjet e parakohshme, veçanërisht vdekjet e shkaktuara nga sëmundje...

I shpëtoi atentatit mbrëmë te Komuna e Parisit, zbardhet dëshmia e 22-vjeçarit: Nuk e pashë kush më qëlloi

22-vjeçari Redi Balla i shpëtoi një atentati mbrëmjen e djeshme te Komuna e Parisit, ku mbeti i plagosur, ndërsa dëshmia e tij nuk kanë...

13 tetor 1943/ Italia i shpall luftë Gjermanisë, Hitleri fut trupat në Romë

Më 13 tetor të vitit 1943, Italia i shpall luftë Gjermanisë, ish-partnere e saj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me rrëzimin e Musolinit nga...

Lajme të tjera

Web TV