Biblioteka e Aleksandërisë, nga lashtësia në periudhën e digjitalizimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Më 16 tetor të vitit 2002, rihapet pas mijëra vjetësh që nga shkatërrimi i saj, Biblioteka e famshme e Alexandrisë  në Egjipt. Kjo bibliotekë u restaurua nga qeveria egjiptiane dhe sot është një nga qëndrat më të mëdha kulturore dhe letrare në të gjithë Mesdheun. Punimet për rikonstruksionin e saj kushtuan 220 milionë dollarë. Përpos bibliotekës dixhitale, në të ekziston e disponueshme për lexuesit dhe studiuesit edhe biblioteka e vjetër e cila, disponon me miliona vëllime kryeveprash në koleksionin e saj.

Biblioteka Mbretërore e Aleksandrisë, ose Biblioteka e lashtë e Aleksandrisë, në Aleksandri, Egjipt, ishte ndoshta më e madhja dhe sigurisht një nga më të famshmet e botës antike. Ajo lulëzoi nën sundimin e dinastisë së Ptolemeut dhe funksiononte si një qendër e madhe e bursave, të paktën deri në kohën e pushtimit të Egjiptit nga Roma, dhe ndoshta për shumë shekuj pas kësaj. Në përgjithësi mendohet të ketë qenë e themeluar në fillim të shekullit të tretë p.e.s, biblioteka u konceptua dhe u hap ose gjatë sundimit të Ptolemeut I Soter ose gjatë sundimit të birit të tij Ptolemeut II. Plutarku (p.e.s 46-120) shkroi se gjatë vizitës së tij në Aleksandri në 48 p.e.s., Jul Çezari mund të ketë djegur aksidentalisht bibliotekën kur u vuri zjarrin anijeve të tij që të pengonte përpjekjet e Akillas për të kufizuar aftësinë e tij për të komunikuar nga deti. Sipas llogarisë të Plutarkut, ky zjarr u përhap në portet dhe pastaj në bibliotekë.

Megjithatë, ky variant i ngjarjeve nuk është konfirmuar nga të dhënat e kohës së vizitës së Cezarit. Në fakt, është përcaktuar në mënyrë të arsyeshme se pjesë të koleksionit të saj u shkatërruan pjesërisht në disa raste para dhe pas shekullit të parë para Krishtit. Një mit modern (jo më i vjetër se në fund të shekullit të XVIII) ia atribuon shkatërrimin e bibliotekës Kryepeshkopit Koptik të krishterë të Aleksandrisë në 391, i cili bëri thirrje për shkatërrimin e Serapeum, por në fakt nuk kishte asnjë lidhje midis bibliotekës dhe Serapeum dhe disa historianë të antikitetit të vonë nuk e marrin këtë fakt seriozisht. Një tjetër variant i ngjarjes, i paregjistruar deri në shekullin e XIII, fajëson pushtimin mysliman të Aleksandrisë në 642.


Të fundit

Biblioteka e Aleksandërisë, nga lashtësia në periudhën e digjitalizimit

Më 16 tetor të vitit 2002, rihapet pas mijëra vjetësh që nga shkatërrimi i saj, Biblioteka e famshme e...

Vepra shumëpërmasore e Teodor Laços

Në 85-vjetorin e lindjes dhe 5-vjetorin e vdekjes të shkrimtarit, politikanit dhe dipomatit të urtë e vizionar Nga Halil RAMA Pesë vjet më parë, kur sapo...

“Freshman”, operacioni që i hoqi nga dora Hitlerit bombën atomike

Operacioni filloi më 18 tetor 1942 Fragment i librit “Historia e spiunazhit botëror” shkruar nga autorët Genovefa Etienne dhe Claude Moniquet Në vitin 1942, në...

Të vdekurit e gjallë që nuk gjejnë paqe!  

Nga Leonard Olli Ndoshta, kjo sentencë mund të ishte edhe një tjetër titull për romanin e shkrimtarit kinez Yu Hua, “Dita e shtatë”, botuar nga...

62-vjeçarja humbi jetën, zjarrfikësi: Banesës në Astir i vuri flakën djali i shtëpisë

Arjan Ahmetaj nga shërbimi zjarrfikës në Tiranë, ka konfirmuar se zjarri në Astir ka qenë i qëllimshëm. Sipas tij zjarri është vendosur nga djali, i...

Lajme të tjera

Web TV