Ftohja dhe gripi/ Këshillat kryesore para dimrit për të larguar simptomat në më pak se 24 orë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ftohjet e zakonshme dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes janë në rritje të vazhdueshme, duke përhapur kollitje dhe teshtima, sëmundje më të rënda duke bërë që disa të raportojnë ftohjet e tyre më të këqija ndonjëherë.

Mos kini frikë, me këto këshilla kryesore ju mund të ndihmoni në luftimin e simptomave të ftohjes dhe gripit dhe të ndihmoni në fillimin e sistemit tuaj imunitar.

Profesor Ron Eccles, një ekspert i ftohjes dhe gripit dhe profesor në Universitetin Cardiff thotë: “Fillimi i ditës me një dush të nxehtë mund të lirojë sekrecionet në hundët tona pasi avujt ndihmojnë në pastrimin e sinuseve të bllokuara. Uji i ngrohtë gjithashtu mund të sjellë lehtësim për gjymtyrët me dhimbje që shpesh përjetojmë kur sëmuremi”.

Nxehtësia nga uji dhe avulli mund të ndihmojnë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes. Mbushja e niveleve të vitaminës C është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të ndihmuar në fillimin e shërimit. Kjo mund të përfshijë konsumimin e portokallit, kivit ose marrjen e saj në formë shtese.

Vitamina C është studiuar për shumë vite si një trajtim i mundshëm për ftohjet, ose si një mënyrë për të ndihmuar në parandalimin e ftohjes. Studime të tjera te të rriturit kanë gjetur se gjashtë deri në tetë gram vitaminë C në ditë janë efektive.

Mjekja Dr. Sarah Brewer gjithashtu rekomandoi qëndrimin brenda dhe ngrohjen nëse ndjeni një ftohje që vjen. Ajo tha: “Nëse hunda bëhet shumë e ftohtë, këto sisteme imune nuk funksionojnë siç duhet, kështu që ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksionit. Qëndrimi në ambiente të mbyllura gjithashtu kufizon përhapjen e infeksionit. Nëse duhet të dilni jashtë, vishni një shall rreth hundës për ta mbajtur atë të ngrohtë dhe, nëse është e nevojshme, përdorni një llak hidratues hundës”.

Lexo edhe :  Kriza energjitike/ Peleshi: Në këtë situatë opozita nuk mund të kërkoj rritje pagash dhe pensionesh

Këshilla të tjera të dobishme për të ndihmuar në largimin e ftohjes tuaj më shpejt përfshijnë:

Qëndroni të hidratuar
Pushoni
Qetësoni dhimbjen e fytit
Lehtësoni dhimbjen
Pini lëngje të ngrohta
Provoni mjaltë
Shtoni lagështi në ajër
Provoni ilaçe kundër ftohjes dhe kollës pa recetë.


Të fundit

Ftohja dhe gripi/ Këshillat kryesore para dimrit për të larguar simptomat në më pak se 24 orë

Ftohjet e zakonshme dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes janë në rritje të vazhdueshme, duke përhapur kollitje dhe teshtima,...

RENEA zbarkon në Kukës, arrestohen disa persona për trafik droge

Forcat RENEA kanë finalizuar një super operacion antidroge në zonën e Kukësit. Burimet bëjnë të ditur se mëngjesin e sotëm forcat speciale RENEA kanë zbarkuar...

“Djali ka nevojë për mua!”/ Edhe pse ai e dhunonte, 62-vjeçarja në Astir sakrifikoi jetën për të birin

Në derën e familjes Osmënaj, policia kishte shkuar disa herë. Shkak i vizitës së bluve ishin denoncimet e shumta të banorëve të këtij pallati,...

E rëndë në Indonezi/ 11 nxënës humbin jetën gjatë një ekskursioni në brigjet e një lumi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Indonezi ku gjatë një ekskursioni shkollor kanë humbur jetën 11 nxënës të cilët po vizitonin një nga...

Lidhje me Borën?/ Atdheu i rrëfen të gjitha: Ja si qëndron e vërteta

Prej kohësh është folur për një lidhje mes ish-konkurrentit të Përputhen, Atdheut dhe moderatores Bora Zemani. Kjo e fundit e ka mohuar para disa...

Lajme të tjera

Web TV