Aludimet për vjedhje votash, Soreca: Duhen hetime për rrjedhjen e të dhënave personale

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, ripërsëriti ashtu si në takimin me kryeministrin Edi Rama, se Komisioni Evropian ka përpiluar një raport pozitiv për Shqipërinë, duke treguar se vendi ka përmbushur të gjitha kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare.

Mirëpo sipas Sorecas, janë disa pika që kanë nevojë për administrim të mëtejshëm. Duhet të priten të dhënat e hetimeve për pretendimet mbi manipulimin e votave dhe rrjedhjen e të dhënave të qytetarëve.

Po ashtu, tha se duhet përforcuar dialogu qeveri-shoqëri civile, liria e medias duhet të jetë parësore, si dhe të plotësohen vendet e lira në Gjykatën Kushtetuese.

“Do të fokusohem te kriteret politike. Shqipëria ka kaluar një periudhë me sfida, si pandemia. Ashtu siç u konfirmua nga Von der Leyen, BE i qëndroi pranë Shqipërisë dhe shqiptarëve në këto sfida. Raporti thotë që Shqipëria ka përmbushur kushtet për anëtarësimin e BE dhe duhet të nisë sa më shpejt Konferenca e Parë Ndërqeveritare. Vonesat për negocim do të kenë aspekt negativ për besueshmërinë e BE. Ne presim përparim në tre fusha, në zbatimin e ligjit, lirisë së medias dhe nën ligjet që priten të miratohen për të drejtën e pakicave.

Në raport theksohen përfundimet e OSBE/ OHDIR për 25 prillit. Në raport thuhej që zgjedhjet në përgjithësi ishin të mirëorganizuara, por ka dhe aludime për blerje votash dhe rrjedhje të dhënash personale, e për këtë ne presim hetimet. Strukturat e BE duhet të artikulohen në mënyrë më efikase. Në raport jepet edhe vlerësimi i përparimit për qeverisjen vendore, sepse do të jetë ajo që do të kryejë 70% të legjislacionit të BE.


Të fundit

Aludimet për vjedhje votash, Soreca: Duhen hetime për rrjedhjen e të dhënave personale

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, ripërsëriti ashtu si në takimin me kryeministrin Edi Rama, se Komisioni...

“I kemi plotësuar kushtet”/ Balla: Të mbahet konferenca ndërqeveritare para Krishtlindjeve

Nënkryetari i Këshillit Kombëtar të integrimit, Taulant Balla tha se raporti edhe një herë konfirmoi se Shqipëria i ka plotësua kushtet për mbajtjen e...

Tmerrohet familja në Sarandë/ “Maskat” u futen në shtëpi, i lidhin dhe u marrin 20 mln lekë

Një grabitje me armë zjarri ka ndodhur para dy orësh në Sarandë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.4 të qytetit bregdetar, ku persona të...

“Mbushni botën me alarme false”, Rama kërkon takim me gazetarët për ‘Agjencinë për Media dhe Informim’

Kryeministri Edi Rama u zotua se do të shkrijë ‘Agjencinë për media dhe informim’, nëse pas një konsultimi me mediat këta të fundit do...

Rama: Jam krenar për patronazhistët, pa ta do ishim kthyer në një ‘Foltore’ dhe jo forcë fituese

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar edhe një herë punë e patronazhistëve duke u shprehur krenar për ta, edhe pse në progres raportin e KE...

Lajme të tjera

Web TV