Opozitari rus Alexei Navalny fiton çmimin më të lartë në BE për të drejtat e njeriut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Udhëheqësi i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny është vlerësuar me Çmimin Sakharov për Lirinë e Mendimit, çmimi më i lartë i Bashkimit Evropian për mbrojtësit e të drejtave të njeriut.

Çmimi u zgjodh nga drejtuesit e partive politike të përfaqësuara në Parlamentin Evropian gjatë një sesioni plenar në Strasburg.

Navalny, armiku më i shquar i Presidentit rus Vladimir Putin, u nominua përkrah grave afgane, gjendja e të cilëve ka zënë vend pas kontrollit të talebanëve dhe Jeanine Anez, një politikane boliviane e cila u bë presidente e përkohshme në vitin 2019 pas mashtrimit elektoral të pretenduar nga Evo Morales. Anez u arrestua më vonë me pretendimin e komplotit të grushtit të shtetit kundër Morales.

Çmimi Sakharov u krijua në 1988 për të nderuar individët dhe organizatat që mbrojnë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore.

Çmimi prej 50,000 eurosh supozohet të jepet gjatë një sesioni të Parlamentit Evropian në Strasburg më 15 dhjetor, edhe pse kjo duket se nuk ka gjasa të ndodhë në rastin e Navalnyt pasi ai aktualisht po vuan një dënim dy vjet e gjysmë burg për mashtrim në Rusi./MCN.tv


Të fundit

Kriza energjetike, Manastirliu: Do të mbrojmë shtresat në nevojë

Vendimi tjetër i qeverisë i prezantuar nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka të bëjë me mbrojtjen e...

Opozitari rus Alexei Navalny fiton çmimin më të lartë në BE për të drejtat e njeriut

Udhëheqësi i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny është vlerësuar me Çmimin Sakharov për Lirinë e Mendimit, çmimi më i lartë i Bashkimit Evropian...

“Ballkani Perëndimor i përket BE-së”/ Yuri Kim: Duhet të fillojnë pa vonesë negociatat me Shqipërinë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, mbështet integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, ndërsa thekson se procesi i negociatave...

Ndotja atmosferike/ Bota po financon makineri gjigante të thithjes së karbonit

Luginat që rrethojnë vullkanin Hengill në Islandën jugperëndimore janë të rrethuara gjithashtu nga burime të nxehta. Alpinistët nga e gjithë bota vijnë këtu për...

SHBA dhe BE me deklaratë të përbashkët: Të nisin pa vonesa negociatat e pranimit në BE të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

SHBA dhe Bashkimi Europian kanë një apel për Këshillin Europian: Të hapen pa asnjë vonesë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Deklarata e...

Lajme të tjera

Web TV