Rruga në kryeqytet do mbajë emrin e ish-kampionit të boksit, Skënder Kurti. Veliaj: Qytetari i mirë i Tiranës sonë, mësues për shumë të rinj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rruga e cila kufizohet nga akset “Kongresi i Manastirit” dhe “Faik Turdiu” pranë Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza në Tiranë do të mbajë emrin e ish-kampionit të boksit Skënder Kurti, i cili u nda nga jeta vitin e kaluar, pasi humbi betejën me Covid-19.

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj tha se ndihet i nderuar që Bashkia votoi unanimisht që një rrugë në Njësinë 3 të mbajë emrin e Skënder Kurtit.

“Skënder Kurti i ka shërbyer këtij vendi në ushtri, në gardë, në bashkinë tonë, por mesa duket, detyra më e lartë e njeriut është të jetë një qytetar i mirë. Sot nuk dua ta kujtoj Skënderin vetëm në funksionet që ka pasur, por edhe si Skënderin e mirë që kemi njohur, si qytetarin e mirë të Tiranës sonë, si mësues për shumë fëmijë e të rinj për të cilët nuk ishte vetëm trajneri i boksit, por ishte dhe një mentor, këshilltar, një vëlla i madh, ishte një prind i dytë. Më vjen mirë që një rrugë në lagjen tonë do të mbajë emrin e Skënder Kurtit”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku Veliaj u dorëzoi familjarëve në shenjë simbolike një kopje të tabelës me emrin e rrugës. Familjarët e Kurtit falënderuan kreun e Bashkisë Tiranë për vendosjen e emrit të “Skënder Kurtit” në një prej rrugëve të kryeqytetit.

Të fundit

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur...

Vrasja e “Pushit”, pse dyshonte nëna e viktimës te dy shokët e tij. Dëshmitë

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në shkurt të vitit 2009, kur...

Lajme të tjera

Web TV