Arrestohet banda kriminale në Greqi, koka e grupit një 17-vjeçar shqiptar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Policia e Athinës ka deklaruar ditën e sotme se një nga bandat më brutale dhe kriminale e të miturve në Athinë e quajtur “Familja e Huliganëve Kolonos” është përgjegjëse për sulmin dhe plagosjen e rëndë të studentes 17-vjeçare më 25 tetor në qendër të shkollës EPAL.

Sipas Protothema, tre të mitur, një 15-vjeçar rumun , një 17-vjeçar shqiptar dhe një 16-vjeçar grek, u arrestuan si pjesë e një operacioni të koordinuar nga ana e punonjësve të policisë të Athinës dhe akuzohen se janë anëtarë të bandës Kolonos. U identifikuan gjithashtu katër anëtarë të tjerë të bandës . Ndaj tyre është ngritur kallëzim penal për krimet e organizatës kriminale (bandës), vrasje e mbetur në tentativë, grabitje në konspiracion, tentativë për plagosje të rëndë me anë të komplotit dhe shkelje të vazhdueshme të ligjit për armët. Gjithashtu, 15-vjeçari dhe 16-vjeçari akuzohen për mosbindje.

Në veçanti, nga hetimi para hetimor u zbulua se të pandehurit e mitur kishin krijuar dhe bashkuar një bandë me veprime të vazhdueshme dhe role diskriminuese. Ata kishin një emër specifik dhe një strukturë specifike, në krye të së cilës, si drejtues dhe organizator i sulmeve, ishte 17-vjeçari shqiptar. Sa i përket autorit, grupi kriminal vepronte kryesisht në qendër të Athinës dhe më konkretisht në zonat e Agios Panteleimon, Sepolia dhe Kolonos. Çdo sulm kishte për qëllim marrjen e sendeve personale të viktimave, si dhe shfaqjen e forcës dhe epërsisë, qoftë duke shkaktuar lëndime trupore ose duke u hequr rrobat.

Përmes bisedës në grup në një faqe në rrjetet sociale organizoheshin sulmet dhe përcaktoheshin lëvizjet e secilit anëtar. Sulmet e tyre bazoheshin gjithmonë në epërsinë e tyre numerike, për të siguruar rezultatin e tyre, ndërsa mbanin mbi vete një sërë sendesh të mprehta, gjë që e bënte veprimin e tyre jashtëzakonisht të rrezikshëm. Përveç kësaj, dhe për arsye të shfaqjes së forcës së bandës, ata regjistronin shumicën e sulmeve të tyre në video.

Lexo edhe :  Tragjedi në ujërat greke/ Fundoset gomonia me emigrantë, vdesin 3 fëmijë

 

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV