Masa të shtuara në fundjavë: Policia arreston 4 shoferë në Tiranë, dhjetëra gjoba

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia Rrugore e Tiranës ka shtuar masat gjatë fundjavës për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara dhe drejtimin e mjetit nën efektin e alkoolit. Si rezultat i monitorimit me radar në aksin Farkë-TEG e Sauk-TEG, Policia Rrugore e Tiranës konstatoi 18 raste të shpejtësisë tej normave të lejuara, që varionin 131 km/h deri në 169 km/h.

Nga monitorimi me alkooltestues, në të gjitha rrugët e Tiranës janë evidentuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 4 drejtues mjetesh, në gjendje të dehur.

Njoftimi i policisë:

Policia Rrugore e Tiranës/Masa të shtuara për sigurinë rrugore, gjatë fundjavës.

Policia Rrugore e Tiranës vijon pa ndërprerë monitorimin e qarkullimit me radarë e alkooltestues 🛣👮🏻♂️🚔📹📸📟🖨 në rrugën interurbane Tiranë – Elbasan – Tiranë – Durrës -Tiranë dhe në orët e mbrëmjes në aksin në unazën lindore Farkë-TEG dhe Sauk-TEG, për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara ✈️🚫 dhe drejtimin e mjetit nën efektin e alkoolit 🥃apo në gjendje të dehur🥃🥃.

Si rezultat i monitorimit me radar në aksin Farkë-TEG e Sauk-TEG, Policia Rrugore e Tiranës konstatoi 18 raste të shpejtësisë tej normave të lejuara, që varionin 131 km/h deri në 169 km/h. Drejtuesve të automjeteve iu pezullua leja e drejtimit nga 2 muaj deri në 10 muaj, pasi disa prej tyre ishin shkelës të disa rregullave të ndryshme të qarkullimit rrugor.

Gjithashtu, u konstatuan dhe 30 raste me shpejtësi nga 118 km/h deri në 127 km/h. Drejtuesit e mjeteve u ndëshkuan me masë administrative 2.000 lekë deri në 4.000 lekë të rinj secili.

Nga monitorimi me alkooltestues, në të gjitha rrugët e Tiranës janë evidentuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 4 drejtues mjetesh, në gjendje të dehur.

Gjithashtu, janë pezulluar 12 leje drejtimi, për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, si dhe janë vendosur 15 masa administrative me vlerë nga nga 5.000 lekë deri në 15.000 lekë të rinj, për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit.

Lexo edhe :  Çfarë po ndodh? Babai vret me thikë djalin 10-vjeçar për tu hakmarrë ndaj nënës së tij shqiptare!

Policia e Shtetit apelon për zbatim me rigorozitet të rregullave të qarkullimit rrugor, pasi të gjitha rrugët nacionale dhe urbane në të gjithë vendin, janë të monitoruara me patrulla të lëvizshme të Policisë Rrugore, duke përdorur radarë, dragera, dronë, makina të paloguara, kamera e aparate fotografike.


Të fundit

Masa të shtuara në fundjavë: Policia arreston 4 shoferë në Tiranë, dhjetëra gjoba

Policia Rrugore e Tiranës ka shtuar masat gjatë fundjavës për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara dhe drejtimin...

A mund të konkurrojë SHBA-ja me Kinën, dhe në të njëjtën kohë të shpëtojë planetin?

Nga Fareed Zakaria “The Washington Post” Marrëveshja e përbashkët midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës për “rritje të veprimit kundër ndryshimeve klimatik” u pa me të...

Roland Qafoku: Dymijë intervistat e mija, zgjodha 50 për një libër

Gazetari i njohur vjen para lexuesve me librin e tij të tretë, “50 pyetje me 50 personazhe” Nga Leonard Veizi Në labirintin e mendjes njerëzore, ku...

Kthjellime dhe vranësira kalimtare, parashikimi i motit për sot

Moti ne vendin tonë do të ndikohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare kryesisht në pjesën e dytë të ditës. Sipas MeteoAlb zhvillimi i një qendre...

Abazoviç: Mos devijojmë nga rruga euroatlantike, problem ndikimi rus dhe kinez

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka komentuar zhvillimet politike në Ballkan, ndërsa për Malin e Zi thekson se nuk duhet të devijohet...

Lajme të tjera

Web TV