“46 viktima për naftë më të lirë”/ Media bullgare: Në autobus u gjet karburant shtesë kontrabandë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkaqet e aksidenti tragjik ku humbën jetën 46 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut në Bullgari janë ende të pazbardhura, ndërkohë që po hetohet në disa pista.

Mediat bullgare ’24 çasa’ shkruan në faqen e saj të parë ‘E marta e zezë, 46 viktima për naftë më të lirë’, dukë lënë të kuptohet se shkaku kryesor i aksidentit është transportimi i karburantit shtesë me autobus. Hetuesit i thanë gazetës se janë gjetur disa mbetje nafte, por mbetet për t’u parë si ka shpërthyer.

Pas përplasjes të autobusit, karburanti ka shpërthyer dhe gjithçka u dogj e u bë hi brenda pak sekondave. Karburanti shtesë dyshohet se ishte ngarkuar në autobus për shkak të diferencës së çmimit të naftës, pasi në Turqi një litër naftë kushton 1.33 lev bullgare, ndërsa në Bullgari dhe në Maqedoninë e Veriut rreth 2.40 leva. Transportuesi ndoshta po transportonte karburant shtesë për të ulur koston e udhëtimit.

Ka komente të ndryshme se çfarë saktësisht mund të ketë shkaktuar zjarrin, si dhe kur ka ndodhur, por nuk ka asnjë informacion zyrtar për të. Të mbijetuarit në aksident raportojnë se kishin dëgjuar një shpërthim të fortë dhe se më pas kishte filluar të përhapej tymi dhe zjarri në autobus. Mediat vendase sakaq hodhën edhe dyshime se në autobus kishte 1 mijë litra naftë dhe 30 mijë fishekzjarrë që do të hidheshin në tregun vendas për festat e fundvitit. Zjarri që përfshiu autobuzin ishte aq i fortë sa shumica e viktimave u dogjën aq sa trupat e tyre nuk mund të identifikoheshin.

 


Të fundit

“46 viktima për naftë më të lirë”/ Media bullgare: Në autobus u gjet karburant shtesë kontrabandë

Shkaqet e aksidenti tragjik ku humbën jetën 46 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut në Bullgari janë ende të pazbardhura,...

Kalon nga Gjykata e Lartë në Gjykatën e Posaçme të Apelit çështja ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri

Dosja ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-zyrtarit të lartë të policisë Jaeld Çela, është regjistruar në Gjykatën e Posaçme të Apelit. Dosja...

Rama: Nesër mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri – Kosovë

Pritet të zhvillohet ditën e nesërme, mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri – Kosovë. Lajmin e ka njoftuar kryeministri Edi Rama përmes një...

Rama: 1 miliard lekë më shumë subvencionim i qirasë për tërmetin

Qeveria do të të akordojë 1 miliard lekë më shumë subvencion të qirave për tërmetin në buxhetin e vitit 2022. Kështu bën me dije...

Shënime udhëtimi/ Në Apoloninë mitike të Ilirisë

Nga Leonard Veizi Ai është një vend mitik e plot ekspresion. Nëse do të kishin mundësi të flisnin muret dhe kolonat, me siguri do të...

Lajme të tjera

Web TV