Ministrja Kushi: Nga viti i ardhëm Kosova dhe Shqipëria një abetare të njëjtë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një Gjuhë, Një Abetare’, ishte ky eventi ku morën pjesë kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla dhe ministrja e Arsimit Evis Kushi, ku nisën zyrtarisht punimet sot në ditën e Pavarësisë, për një ‘Abetare Unike’.

Ministrja Kushi tha se duke nisur nga viti shkollor 2022-2023 teksti i abetares do të jetë një për të gjithë nxënësit shqiptarë në Kosovë dhe në Shqipëri. Ministrja e Arsimit, tha më tej se në 110 vjetorin e pavarësisë fëmijët shqiptar do të kenë një gjuhë të unifikuar.

‘Mendojmë që në kushtet e reja në të cilën ndodhemi, patjetër që një abetare e re do të jetë një vlerë e shtuar dhe do të japë një kontribut më të rëndësishëm të brezave të ri. Kemi një kontekst social të ri dhe historik. Kemi metodologji të reja bashkëkohore dhe teknologji të avancuara. Që të gjitha këto duhet të reflektohen te përmbajtja dhe forma e abetares së re. Kam bindjen që vendimi që morëm te Këshilli i Ministrave për të pasur një abetare unike, është vendimi i drejtë dhe i duhur, për të pasur të gjithë një start të barabartë dhe padyshim një qasje të barabartë.

Unë kam besim që puna për abetaren e re ka një bazë shumë të mirë dhe jam i sigurt që autorët tanë, metodistët tanë kanë përkushtimin e duhur për të konkurruar me abetare dinjitoze. Jam e lumtur që iniciativa e kryeministrit, jo vetëm ka gjetur mbështetje të gjerë në Shqipëri, por jam e lumtur që dhe festa që ai i drejtoi qeverisë së Kosovës, gjeti gjithashtu miratim. Unë me homologen time në Kosovë kemi dakordësuar për të filluar shpejt nga puna për një komision të përbashkët që do të merret me të gjitha procedurat.

Lexo edhe :  Kryeministri Rama sqaron pse çmimi i naftës në Shqipëri është më i shtrenjtë se në rajon

E përsëris që kemi një përvojë të mirë në bashkëpunim me Kosovën. Vitin e ardhshëm, ne t’i dhurojmë vogëlushëve, një abetare të re të përbashkët, të unifikuar për të gjithë nxënësit. E ku ka më bukur, një komb, një gjuhë, një abetare”, tha Kushi.


Të fundit

Ministrja Kushi: Nga viti i ardhëm Kosova dhe Shqipëria një abetare të njëjtë

Një Gjuhë, Një Abetare', ishte ky eventi ku morën pjesë kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla dhe ministrja e Arsimit...

United ndal Chelsean dhe i bën ‘nder’ City-t, Ronaldo e nis nga stoli (Video)

Nuk ka fitues në supersfidën mes Chelsea dhe Manchester United por “Djajtë” i bëjnë një nder kushërinjve të City-t duke qenë se tashmë renditja...

Reshje të dendura shiu në të gjithë vendin, Policia apel shoferëve: Tregoni kujdes, lëvizni me shpejtësi të ulët

Për shkak të reshjeve të shiut që kanë përfshirë të gjithë vendin, Policia iu bën thirrje drejtuesve të mjeteve që të respektojnë rregullat e...

Pedagogia e skandaleve me bëmën e radhës, rreh burrin në parking (Video)

Një situatë e pazakontë është filmuar në një parking në Bosnje Hercegovinë. Në afërsi të një qendre tregtare është filmuar një përleshje ku një...

Vuçiç reagon pas deklaratave për bashkimin Kosovë-Shqipëri: Në Bruksel do më varnin…

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka takuar sot në Beograd presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. Pas takimit, Vuçiç iu referua “heshtjes” së BE-së lidhur...

Lajme të tjera

Web TV