Shkatërrohet ‘banda’ shqiptare në Greqi/ Kishin ngritur laborator droge që ruhej nga një 60-vjeçare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot policia e Antidrogës ka bërë një ndërhyrje në një apartament në Galatsi në Greqi, ku zbuloi një laborator të pajisur për të përgatitur heroinë dhe arrestoi tre shqiptar, dy burra dhe një grua të moshës 36, 33 dhe 60 vjeç. Në banesë u gjetën dhe u sekuestruan 21.5 kilogramë heroinë.

Nga vëzhgimet e bëra u zbuluan edhe rolet e anëtarëve të grupit. 36-vjeçari ishte ‘koka’ e bandës, ndërkohë që koordinonte trafikun e drogës. Ndërsa 33-vjeçari ishte përgjegjës për transportin e drogës, si dhe për ruajtjen e parave të ardhura nga shitja e heroinës.

Sakaq 60-vjeçarja, mësohet se ishte përgjegjëse për ruajtjen dhe mirëmbajtjen e laboratorit të heroinës.

Burime policore bëjnë të ditur se heroina shpërndahej nëpër sheshe në qendër të Athinës. Në total u konfiskuan 21 kilogramë e 530 gramë heroinë, një revole, 13.520 euro, 30.000 lekë shqiptare, makina, një kamion, peshore precize dhe celularë.

Arrestimet u kryen mesditën e së shtunës, pas një operacioni të organizuar të policisë në Qipseli dhe Galatsi. Ndaj tyre janë ngitur akuza penale për organisim kriminal si dhe armëmbajtje.


Të fundit

Ukraina synon të evakuojë mijëra banorë nga Donetsku para dimrit

Qeveria ukrainase po synon të evakuojë dy të tretat e banorëve nga zonat që ajo ende kontrollon në rajonin...

Studiuesit në alarm, temperaturat në Arktik po rriten shumë më shpejt se mesatarja

Sipas një studimi të ri skandinav, temperatura në rajonin e Arktikut po rritet shumë më shpejt se mesatarja globale sesa kanë vlerësuar më parë...

FBI kontrolle në shtëpinë e Trump, flet prokurori i përgjithshëm: E urdhërova unë

FBI ka hyrë në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump për të bërë kontrolle por ende nuk dihet arsyeja e kontrollit. Mbi ngjarjen ka folur vetë...

Nga Trump te lufta në Ukrainë, zbulohet si “The Simpson” parashikojnë të ardhmen

Nëse doni të dini se ku po shkon bota, shihni “The Simpsons”. Shfaqja popullore e karikaturave për të rritur ka parashikuar ngjarje të egra dhe të...

Ishte i shpallur në kërkim, arrestohet ish-shefi i policisë së Dhërmiut!

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është arrestuar mbrëmjen e sotme gjatë një aksioni policor në qytetin e Beratit. Bode është dënuar me 12...

Lajme të tjera

Web TV