Dalin në ankand koleksionet e ikonës së modës Karl Lagerfeld

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Karl Lagerfeld ishte një drejtor artistik, stilist, artist, fotograf dhe karikaturist që jetonte në Paris. Ai njihej si drejtor artistik, krijues i shtëpisë së modës franceze Chanel. Ai ndërroi jetë në shkurt të 2019 në moshën 85-vjeçare.

Karl Lagerfeld mund të kishte gjithçka – dhe gjithçka, madje edhe të përsëritur – por ai gjithmonë kuptonte se ajo që ishte e rëndësishme nuk ishte zotërimi, por manifestimi që ai i bënte identitetit të tij përmes asaj që zotëronte. “Unë jam një person i modës, jam i stimuluar nga zbulimet, zbulimi i gjërave”, thoshte ai.

Ankandi i Karl Lagerfeld ‘s Estate do të zhvillohet në Monako dhe Paris, dhe në internet, ku ofertimi u hap më 26 nëntor. Ndër thesaret për shitje janë hapësirat e ndryshme që i përkasin stilistit: apartamenti i tij në katin e 19-të në kullën Millefiori të Monakos; shtëpinë e tij të shekullit të 19-të në Louveciennes afër Versajës; apartamenti i tij në 17 quai Voltaire në Paris; zyra e tij në 15 rue des Saint-Pères; dhe apartamenti në 8 rue des Saint-Pères. 

Por nuk janë vetëm banesat dhe zyra e tij në ankand, por janë mbi 1000 objekte nga koleksionet private të Karl Lagerfeld. Nga veprat e artit tek objektet e dizajnit, nga makinat tek rrobat, ka shumë pjesë unike dhe të koleksionueshme që do të ofrohen nga Sotheby’s.

 

Të fundit

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Lajme të tjera

Web TV