“Data 21 e eksiton Berishën”/ Bamir Topi: Saliu është në ditën e tij më të keqe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në emisionin ‘Pikat mbi i’ në News24, ish-presidenti Bamir Topi komentoi situatën politike në vend kryesisht në partinë Demokratike.

Sa i takon ultimatumit të ish-kryeministrit Berisha ndaj kreut aktual të PD, për të liruar zyrën deri më datë 5 janar, Topi u shpreh në analizën e tij se asgjë nuk ka për të ndodhur

“Në një analizë më të hollësishme më duket sikur data 21 e kalendarit e eksiton Berishën. Kam parasysh 21 prillin 2018, pastaj ngjarjen e dhimbshme të 21 janarit që e coi në një situatë të mjeruar, për të ardhur te 21 dhjetori.

Gjuha e tij njihet, por besoj se me kalimin e kohës, vjen e venitet. Ia njoh vetes ‘luksin’ të analizoj mënyrën e sjelljes së Berishës. Ku është i vërtetëm, ku e përdor frazën për një proces tjetër. Edhe këtu e përdor për të kamufluar presionin politik. Asgjë nuk do ndodhë. Besoj që në konjukturën e komunikimit politik me ndërkombëtarët, Berisha është në ditën e tij më të keqe. E kam thënë edhe më parë që partnerët strategjikë janë shumë të fuqishëm. Nuk bëjnë beteja me individin, por e përmendin kur i duhet.

 

 

Kryeministri i një vendi është vetë Zot, vetë shkop. Gjithmonë ka një lloj instrumenti tjetër Këtu kemi një monarki absolute. Vëmendja amerikane shkon përtej këtij individi. Shohin që opozita është në një standard sjellje dhe fati i opozitës, është maxhorancë e së nesërmen, por a e premton kjo opozitë sot. Rama sot s’mund të ishte kurrë me mandat të tretë, nuk di si e mori.

Në Shqipëri duhet ta pranojmë se janë 11 shërbime të huaja aktive. A ka më të lehtë për një shërbim të huaj, t’i marri të dhënat kaq thjesht. Është një vend që duhet të na shqetësojë. Jemi vend i NATO-s, dhe presupozohet të kesh disa standarde bazë. Këtu po qarkullojnë edhe informacione që klasifikohen top sekret.”-u shpreh Topi.

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV