Studimi/ Arsyet përse të rinjtë kryejnë më pak marrëdhënie sek*uale

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prej disa vitesh studiuesit kanë vënë në dukje një tendencë shqetësuese, sidomos tek më të rinjtë: uljen e aktivitetit seksual në të gjitha format e tij. Një studim i botuar në Arkivat e Sjelljes Seksuale e hetoi më tej këtë fenomen, duke analizuar dy grupe me më shumë se 4000 amerikanë të moshës 14 deri në 49 vjeç midis 2009 dhe 2018: përqindja e adoleshentëve që nuk raportuan asnjë aktivitet seksual u rrit nga 28.8% në 44.2% për djemtë. dhe nga 49.5% në 74% për vajzat. Revista Scientific American kontaktoi dy autorë të studimit për të mësuar më shumë dhe cilët faktorë janë përgjegjës për këtë prirje.

FAKTORË TË MUNDSHËM. “Nuk mund të themi me siguri se cilët janë faktorët që qëndrojnë pas kësaj rënieje të përgjithësuar të aktivitetit seksual”, thekson Tsung-chieh Fu. “Tek të rinjtë, rritja e përdorimit të rrjeteve sociale dhe video-lojërave, aktivitete që i marrin kohë seksit, mund të luajnë një rol të rëndësishëm”.
Studime të tjera kanë dhënë shpjegime të ndryshme për rënien e përgjithshme të aktivitetit seksual, si rënia e konsumit të alkoolit – e lidhur zakonisht me një çlirim të frenimeve – dhe rënia e pagave. Studimi i Herbenick dhe Fu zbuloi gjithashtu një rritje, megjithëse minimale, në përdorimin e lodrave seksi.

Sipas Debby Herbenick, koordinatore e studimit, një tjetër faktor përcaktues mund të jetë shtimi i seksit të ashpër, një praktikë që e sheh dhunën (konsensuale) si pjesë përbërëse të marrëdhënieve seksuale. “Veçanërisht te moshat 18-29 vjeç, seksi i ashpër është një praktikë e zakonshme: mbytje, mbytje, goditje me goditje – të gjitha janë pjesë e lojës,” shpjegon Herbenick. Por nëse për shumë është konsensuale dhe e dëshiruar, për po aq mund të përfaqësojë një pengesë për aktivitetin seksual: “Një person mund të dëshirojë të bëjë seks, por të ketë frikë se mos përfshihet në praktika të padëshiruara”, shpjegon eksperti.
COVID. Edhe pse studimi mbulon periudhën parapandemisë, dy autorët bien dakord se Covid ka ndikuar në aktivitetin seksual të njerëzve. Nëse është e vërtetë që puna në telekomandë dhe karantina i kanë ndihmuar partnerët të kalojnë më shumë kohë së bashku, kjo nuk është përkthyer gjithmonë në më shumë seks, përkundrazi: prindërit, për shembull, u është dashur të merren me praninë e fëmijëve të tyre në shtëpi 24 orë në ditë. ditë; partnerët e largët, pra, nuk mund ta shihnin njëri-tjetrin për shumë muaj; për të mos përmendur se gjithnjë e më shumë njerëz të të gjitha moshave duhet të përballen me ankthin dhe depresionin.
FJALA KYÇ: DIALOG. Këshilla kryesore e dy ekspertëve është të bisedoni. “Prindërit duhet të flasin me fëmijët e tyre dhe jo vetëm t’i paralajmërojnë për rreziqet e aktivitetit seksual, por edhe t’i mësojnë të kenë marrëdhënie dhe marrëdhënie seksuale të kënaqshme,” thekson Fu.

Lexo edhe :  Horoskopi për ditën e shtunë, 8 janar 2022

 


Të fundit

Studimi/ Arsyet përse të rinjtë kryejnë më pak marrëdhënie sek*uale

Prej disa vitesh studiuesit kanë vënë në dukje një tendencë shqetësuese, sidomos tek më të rinjtë: uljen e aktivitetit...

Dhunuan shqiptarin për vdekje me shkop bejsbolli, arrestohet një tjetër person

Një tjetër person është vënë në pranga për krimin e rëndë të ndodhur në korrik të vitit të kaluar në Mantova të Italisë, ku...

Ditëlindja kthehet në tragjedi/ 4 të rinjtë që humbën jetën në Itali, u gjetën nga një peshkatar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali. Katër të rinj janë gjetur të vdekur nga një peshkatar, ndërkohë që makina e tyre ishte...

Greqia goditet nga moti i keq, stuhia “Diomidis” shkakton probleme

Një valë e motit të keq me emrin “Diomidis” ka goditur Greqinë, duke shkaktuar probleme të mëdha kryesisht në zonat e Thesalisë, Maqedonisë qendrore...

Pas Gjermanisë, edhe Austria me shifra rekord, regjistrohen rreth 20 mijë raste pozitive brenda ditës

Gazeta austriake, “Kronen Zeitung”, raportoi se Austria ka shënuar shifër rekord të rasteve ditore me Covid-19 me 18.427 infeksione për 24 orë, në të...

Lajme të tjera

Web TV