“Në një portokalle moj”/ Ndahet nga jeta autorit i këngës së njohur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në një portokalle moj
të ndala une ty
lulet e limonit moj
të binin në sy

Ngrije kokën lartë moj
se më dogji malli
bjente gusha jote moj
aromë portokalli…

Këto janë disa nga vargjet e këngës së njohur vlonjate që është kënduar për vite me radhë dhe mbeten të paharruara për të gjithë ne. Autori i sa, regjizori Fabit Beqiri është ndarë dje nga jeta.

Gazetari Enrik Mehmeti tregon dhe domethënien e këtyre vargjeve të bukura, siç ju ka rrrëfyer vetë Fabit Beqiri.

“Rrugët e Vlorës kanë qënë të mbushura me limon dhe portokalle. Ne e nisnim ngacmimin te limonët dhe e vazhdonim te pemët e portokalleve, kjo ishte dhe kuptimi i agrumeve te kënga që kam shkruar për të bukurën Dashuri”, i ka rrëfyer Bitja, siç e njihnin në Vlorë.


Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Masa të reja anti-Covid? Komiteti i Ekspertëve merr vendimin

Komiteti Teknik i Ekspertëve u mblodh sot për të dhënë një pasqyrim të situatës epidemiologjike në vend. Zv/ministrja e Shëndetësisë,...

Protesta në PD, Ambasada e SHBA: Përparimi ndodh në një atmosferë të qetë, jo të përshkallëzuar

Ambasada e SHBA-së në Tiranë thekson rëndësinë e përparimit dhe zhvillimit të vendit që të ndodh në një situatë të qetë dhe demokratike dhe...

“Në një portokalle moj”/ Ndahet nga jeta autorit i këngës së njohur

Në një portokalle moj të ndala une ty lulet e limonit moj të binin në sy Ngrije kokën lartë moj se më dogji malli bjente gusha jote moj aromë portokalli… Këto janë...

Shpërthimi i revoltës në vitin 532, Konstandinopoja digjet, vriten 30 mijë protestues

Në janarin e vitit 532 shpërthen revolta në Konstandinopojë, trazira më e dhunshme në historinë e kryeqytetit të Perandorisë Bizantine; gati gjysma e qytetit...

Inter fiton Superkupën në ‘frymën e fundit’, Sanchez shokon Juventus-in në minutën e 120-të (Video)

Inter ka mundur Juventus-in në sekondën e fundit dhe ka fituar Superkupën e Italisë për herë të parë që nga 2010-a. Nuk ka dy pa...

Lajme të tjera

Web TV