Rama: Mbështetje financiare për banorët që janë trashigimtarë të banesave historike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama paraditen e kësaj të marte ka qenë në Krujë, ku është prezantuar projekti i BE-së për Muzeun Etnografik si dhe grantet për banorët dhe bonusit të rijetëzimit të shtëpive të vjetra, në funksion të ekonomisë familjare e turizmit.

Rama në fjalën e tij ka bërë me dije se në kuadër të këtij granti do të ketë një mbështetje të re financiare për çdo familje që ka në pronësi një banesë të vjetër me vlera historike dhe kulturore.

“Ne bashkë me komisionin Evropian në funksion të transformimit të një krize dhe të pasojave të një krize të shkaktuar nga tërmeti në një sërë mundësish të reja për të prekurit nga tërmeti për fëmijët dhe të rinjtë. Bashkë me komisionin Evropian kemi mundësira një fund që hap pas hapi do të ketë dhe nismat e vete. Ato që kanë trashëguar banesa në zonat historike dhe me vlera të trashëgimisë kulturore ne jemi të gatshëm sot që të ndërtojmë një rrugë të përbashkët ku qeveria do të financojë projektet e tyre dhe ato do të përfitojnë nga grantet e qeverisë dhe Komisioni Evropian. këto qytetarë do të përfitojnë dhe do të mundet që të krijojnë vetëpunësim për familjen dhe vlera turistike dhe kulturore për zonën ku jetojnë.

Këtë program do e financojmë vit pas viti, por duhet që të kemi një reagim konkret nga banorët për të ndërtuar modelet e duhura pasi kemi hyrë në një rrugë pa kthim në lidhje me fondin e zhvillimit në sektorin rural. Apeli im për banorët e këtyre zonave në Krujë, Shkodër, Gjirokastër, Shkodër dhe ku do ku ka të tilla vlera është e rëndësishme që të përfshihen dhe të bëjnë atë që mua më mëson çdo ditë e më shumë rruga e evropianizimit dhe e integrimit”, ka thënë Rama.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV