Sulmi mbi memorialin e holokaustit/ Zelensky: Ata kanë një urdhër, Rusia dëshiron të fshijë historinë tonë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më herët këtë mëngjes, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim duke dënuar një sulm raketor rus që goditi një memorial të Holokaustit në kryeqytetin Kiev – diçka që ai e përshkroi si “përtej njerëzimit”.

Memoriali Babyn Yar përkujton masakrën e më shumë se 33,000 hebrenjve nga trupat naziste në Kiev gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Një sulm i tillë raketor tregon se për shumë njerëz në Rusi, Kievi ynë është krejtësisht i huaj. Ata nuk dinë asgjë për kryeqytetin tonë. Për historinë tonë,” tha Zelensky.

“Por ata kanë një urdhër për të fshirë historinë tonë. Na fshini vendin, na fshini të gjithëve.”

 

Zelensky gjithashtu ka folur me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson këtë mëngjes – ai falënderoi Johnson për sigurimin që ndihma mbrojtëse të arrinte në Ukrainë dhe tha se kishte qenë jetike në frenimin e forcave ruse, sipas një leximi britanik të thirrjes.

 

Të dy udhëheqësit ranë dakord për nevojën që sanksionet të shkojnë më tej për të ushtruar presion maksimal mbi Vladimir Putin. Johnson dënoi sulmet ruse dhe tha se mendimet dhe lutjet e tij ishin me popullin ukrainas.

Të fundit

“62 fraktura në kokë”/ Robert Aliaj kujton tmerrin gjatë emigrimit në Greqi

Robert Aliaj Dragot, banori i ri i “Ferma VIP” ka folur për herë të parë për jetën e tij...

Teknologjia dixhitale krijon pamjen e gruas 2200-vjeçare

Pamja e zonjës Xin Zhui, një aristokrate 2200-vjeçare e mumifikuar nga Kina qendrore, është rikrijuar në formë dixhitale, duke dhënë një ide se si...

OBSH publikon shifra alarmante: 10 mijë njerëz vdesin çdo ditë nga sëmundjet e zemrës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur edhe për zhvillimet më të...

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë...

Lajme të tjera

Web TV