A u helmua Roman Abramovich?/ “The Times” hedh dritë mbi traditën e zymtë sovjetike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në ditët e para të Bashkimit Sovjetik, vrasësit përdorën armë, bomba dhe plumba për të larguar armiqtë e shtetit të përzgjedhur për vrasje. Vdekja e Leon Trotskit erdhi në mënyrë të famshme në fund të një sëpate akulli ndërsa ai ishte ulur në tryezën e tij. Sot, metoda më e favorizuar e vrasjes së armiqve të Rusisë jashtë vendit është helmi: delikate, e vështirë për t’u zbuluar dhe në thelb frikacake, sepse vrasësi është zhdukur prej kohësh në kohën kur toksina të mbërrijë.

Miliarderi Roman Abramovich dhe dy negociatorë ukrainas besohet se janë helmuar me një “armë kimike” në bisedimet e paqes në Kiev këtë muaj. Të tre burrat pësuan humbje të shikimit dhe lëkurë të lëkurës, gjë që sugjeronte një lloj agjenti nervor.

Askush nuk e di ende se kush mund ta ketë administruar helmin, ose pse. A ishte kjo një përpjekje e vijës së ashpër ruse, apo edhe vetë Putinit, për t’i dhënë fund çdo shprese për paqe? A ishte puna e shërbimit të pamëshirshëm të sigurisë ruse, FSB-së? Ishte një paralajmërim? Ishte një gabim? A mori oligarku, një nga aleatët e ngushtë të Putinit, thjesht një filxhan kafe të destinuar për dikë tjetër?

Vetë pasiguria rreth incidentit shpjegon pse helmi është arma e zgjedhur e vrasjes nga Rusia, pasi përveç goditjes së viktimës, ai lë pas një re toksike paqartësie: lloji i helmit shpesh është i vështirë për t’u identifikuar, simptomat mund të zgjasin ditë apo edhe javë. të shfaqet, dhe motivi shpesh mbetet i errët.

Nëse numri i helmimeve të fundit që i atribuohen Rusisë është i jashtëzakonshëm, kështu është edhe shkalla e dështimit të dukshëm. Banditët e GRU, shërbimi i inteligjencës ushtarake ruse, nuk arritën të vrasin spiunin e shkëmbyer Sergei Skripal në Salisbury, por ia dolën të helmonin vajzën e tij dhe të vrisnin një grua të pafajshme që mori armën e vrasjes së hedhur, një shishe aromatike të ngarkuar me agjent nervor. novichok.

Përpjekjet e përsëritura për të helmuar liderin e opozitës ruse Alexei Navalny kanë dështuar. Politikani opozitar Vladimir Kara-Murza u ka mbijetuar dy helmimeve të dyshuara. “Nëse nuk arrijnë të të heshtin me shpifje dhe kërcënime, përdorin helm ose plumba,” thotë ai.

Por helmi është tinëzarisht efektiv si një armë politike. Nëse viktima vdes në të vërtetë është, në një farë mënyre, e parëndësishme, sepse helmi dërgon një mesazh më dinak se një plumb i thjeshtë: ne mund t’ju marrim, kudo që të jeni, kurdo që të duam, duke përdorur objektet më të zakonshme si një kërcënim vdekjeprurës – një derë. dorezë, një filxhan çaj në një restorant japonez.

Në vitet 1970, një hetim sekret i CIA-s mbi “Përdorimin Sovjetik të Vrasjes” arriti në përfundimin se vrasja ishte vetëm gjysma e historisë; KGB-ja synonte gjithashtu të përhapte një lloj tjetër helmi të paprekshëm, për të “krijuar frikë, trazira, konfuzion dhe mosmarrëveshje dhe në të njëjtën kohë të pengonte të tjerët”. Shpesh viktimat as që mund të jenë të sigurta nëse janë sulmuar. Oleg Gordievsky, spiuni më i rëndësishëm britanik i Luftës së Ftohtë, pretendoi se ai u helmua pa sukses në vitin 2007, por policia nuk mundi të gjente prova të forta. Pyotr Verzilov, një anëtar i grupit të aktivistëve Pussy Riot, humbi shikimin, dëgjimin dhe lëvizjen për pak kohë në vitin 2018. Mjekët gjermanë besuan se ishte “shumë e mundshme” që ai të ishte helmuar, por nuk mund të ishin të sigurt.

Helmimi i Navalny-t në gusht 2020 ishte një tentativë e vërtetë vrasjeje që thuajse pati sukses dhe arriti llojin e spektaklit që dëshironin vrasësit e tij të mundshëm: një moment ai u fotografua duke pirë çaj i qetë në aeroportin e Tomskut, tjetrin duke u përpëlitur në agoni në Omsk orë më vonë. .

Në Fabrikën e helmit të KGB-së (2009), ish-oficeri i inteligjencës ushtarake ruse Boris Volodarsky zbuloi shtrirjen e operacioneve të helmimit me porosi të kryera në të gjithë botën, nga një përpjekje për të vrarë dezertorin Nikolai Khokhlov me tallium radioaktiv në Frankfurt në shtator 1957 deri në ricin. “Vrasja me ombrellë” e disidentit bullgar Georgi Markov në Londër në 1978. Volodarsky identifikoi të paktën 20 helmime nga KGB që nga viti 1921, që të gjitha mbanin shenjat e planifikimit të kujdesshëm dhe dezinformimit publik.

Tradita ruse e helmimit mund të ketë filluar në vitin 1453 kur duka i madh i Moskës vdiq pasi konsumoi një pulë me arsenik, por ajo u bë një teknikë politike nën Leninin. Në vitin 1918 Fanny Kaplan, një grua ukrainas-hebreje dhe disidente e hershme sovjetike, qëlloi tre plumba të lidhur me curare – rrëshirë vdekjeprurëse e përdorur nga disa indianë të Amerikës së Jugut në majat e shigjetave – drejt udhëheqësit bolshevik ndërsa ai kthehej nga një takim.

Lenini mbijetoi, Kaplan u pushkatua pa gjyq dhe “Terrori i Kuq” u lëshua në një përgjigje vrastare ndaj “aktivitetit kundër-revolucionar”. Gjithashtu e la Leninin të magjepsur nga helmet dhe përdorimi i tyre i mundshëm si mjete shtypjeje.

Në vitin 1921, Bashkimi Sovjetik krijoi fshehurazi laboratorin e parë të helmit, i kryesuar nga profesori i mjekësisë Ignatii Kazakov, duke krijuar toksina për të vrarë armiqtë e njerëzve brenda dhe jashtë vendit.

Në vitin 1939 ishte nën mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë të Lavrenty Beria, shefit brutal të NKVD-së, policisë sekrete të Stalinit dhe paraardhësit të KGB-së. Të burgosurit në Gulag u përdorën për të testuar efektivitetin e helmeve të ndryshme, duke përfshirë gazin mustardë, ricin, digitoxin dhe curare. Qëllimi i këtyre eksperimenteve të tmerrshme ishte gjetja e një kimikati vrasës pa shije, pa erë që nuk mund të zbulohej pas vdekjes. Pas arrestimit të tij në 1953, dhe pak para ekzekutimit të tij, Beria dëshmoi: “Unë dhashë urdhër për të kryer eksperimente mbi njerëzit e dënuar me masën më të lartë të dënimit.” Fabrika e helmit të KGB-së kishte shumë emra: “Zyra Speciale”, Laboratori X, Laboratori 12 dhe Kamera, që do të thotë gjithashtu qeli e torturës, me dy divizione të veçanta kërkimore – kimike dhe bakteriologjike.

Lexo edhe :  Lira turke ra në nivelet më të ulëta historike pas fitores së Erdoganit

Sipas Alexander Kouzminov, autori i Spiunazhit Biologjik: Operacionet Speciale të Shërbimeve të Inteligjencës së Jashtme Sovjetike dhe Ruse në Perëndim , SVR, shërbimi i inteligjencës së jashtme të Rusisë, operon laboratorë jashtë Moskës të ngarkuar me “krijimin e armëve biologjike dhe toksinike për operacione klandestine. “.

Në vitet 1950 dhe 1960, agjentët sovjetikë depërtuan në Perëndim, me qëllim që të zhduknin armiqtë e revolucionit. Në epokën e Hrushovit, “Drejtoria e Detyrave Speciale” të KGB-së ishte përgjegjëse për likuidimet, duke fituar pseudonimin “Departamenti i Çështjeve të Lagësht”.

Në mars 1957, antikomunisti ukrainas Lev Rebet ra i vdekur në një rrugë në Mynih, me sa duket i goditur nga një atak në zemër. Dy vjet më vonë, lideri nacionalist ukrainas Stepan Bandera vdiq në të njëjtin qytet, me simptoma të ngjashme.

Vrasësi në të dyja rastet ishte oficeri i KGB-së Bogdan Stashinsky, arma e vrasjes së të cilit ishte një pistoletë me spërkatje që gjuajti një avion cianidi të gaztë dhe shkaktoi simptoma sipërfaqësisht të ngjashme me arrest kardiak. Stashinsky iu dha Urdhri i Flamurit të Kuq dhe u vlerësua nga KGB për “kryerjen e një detyre jashtëzakonisht të rëndësishme qeveritare”.

Në vitin 2006 intervistova Nikolai Khokhlov, një vrasës i trajnuar i KGB-së i dërguar në Gjermani në vitin 1954 për të vrarë një emigrant rus dhe kritik të Bashkimit Sovjetik. Në vend të kësaj, ai u largua, në mes të bujë ndërkombëtare. Tre vjet më vonë, ai mori pjesë në një konferencë dhe iu dorëzua një filxhan kafe e mbushur me një dozë të madhe talium, u dërgua me urgjencë në një spital ushtarak dhe iu dha transfuzion gjaku dhe injeksione steroidesh, kortizoni dhe vitaminash. Për çudi, ai mbijetoi.

Khokhlov e kaloi pjesën tjetër të jetës së tij në mërgim në SHBA, duke e ditur se mund të sulmohej përsëri, një paralajmërim për të tjerët. Ai vdiq disa muaj pasi e intervistova, duke e parë përgjithmonë mbi supe.

Këto metoda janë bartur në epokën moderne, më të sofistikuara kimikisht, por me të njëjtin paralajmërim.

Në vitin 1978, shërbimi bullgar i sigurimit shtetëror, DS, kërkoi ndihmën e KGB-së për të eliminuar Markovin, disidentin e hapur bullgar. Drejtoria e Operacioneve dhe Teknike e KGB-së siguroi një ombrellë amerikane me majën e kthyer në një armë të heshtur, e aftë për të shkrepur një topth ricin të mikro-inxhinieruar.

Më 7 shtator, Markov u qëllua në kyçin e këmbës së djathtë në urën Waterloo ndërsa priste një autobus. Ai u sëmur të nesërmen dhe vdiq katër ditë më vonë. Kreut të degës së kundërzbulimit të KGB-së, Oleg Kalugin, iu dhurua një pushkë gjuetie si shenjë mirënjohjeje për ndihmën e tij në vrasjen e Markovit.

Pati një rritje të mprehtë të vrasjeve me helm gjatë mandatit të parë presidencial të ish-kolonelit të KGB-së, Vladimir Putin. Në mars 2002, mercenarit saudit Ibn al-Khattab, lideri i fondamentalistëve në konfliktin e Çeçenisë, iu dorëzua një letër nga një agjent i dyfishtë dagestan i quajtur Ibragim Alauri, i cili ishte kthyer nga FSB. Letra ishte e veshur me një agjent nervor, ndoshta sarinë ose një derivat. Khattab vdiq brenda disa orësh.

Në vitin 2004, gazetarja e fushatës Anna Politkovskaya u sëmur rëndë pasi kishte pirë çaj. Ajo mbijetoi, vazhdoi punën e saj pa frikë dhe u qëllua për vdekje në Moskë dy vjet më vonë. Gjithashtu në vitin 2004, kur bëri fushatë për presidencën e Ukrainës në një platformë në kundërshtim me Kremlinin, Viktor Juschenko u helmua nga dioksina TCDD, një agjent kancerogjen; fytyra e tij ishte shpërfytyruar dhe trakti tretës i prekur keq. Lideri politik mbijetoi dhe u zgjodh në janar 2005.

Por padyshim vrasja më e pacipë kimike ishte ajo e Aleksandër Litvinenkos, një ish-oficer i inteligjencës ruse dhe kritik i hapur i regjimit të Putinit, i cili u vra në Londër në vitin 2006 me polonium. Një hetim publik për këtë rast arriti në përfundimin se atentati me helm radioaktiv ishte ndoshta vepër e FSB-së dhe ka të ngjarë të ishte miratuar nga vetë presidenti Putin.

Disa “punë të lagura” të kohëve të fundit besohet të jenë punë e Njësisë 29155, një nën-njësi elitare e inteligjencës ushtarake ruse që operonte nga Haute-Savoie në Alpet Franceze. Mendohet se qëndron pas tentativës së helmimit të Skripalit dhe dy përpjekjeve të dështuara në vitin 2015 për të helmuar tregtarin bullgar të armëve Emilian Gebrev (ndoshta në lidhje me përpjekjet ruse për të fituar kontrollin mbi kontratat e mbrojtjes së Bullgarisë). Në vitin 2012, njësia prej 15 personash iu dha një bonus nga ministria ruse e mbrojtjes për “arritje të veçanta në shërbimin ushtarak”.

Tani Roman Abramovich i bashkohet kastës të njerëzve që mund të kenë rënë ose jo viktima të artit rus të helmimit: një traditë e zymtë në të cilën kimikatet toksike, pasiguria, frikësimi politik dhe presioni psikologjik kombinohen me efektin vdekjeprurës.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV