Arrestimi i gazetares ruse “shqetëson” Grenell, ish-emisari i Trump kritikon Kosovën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministria e Brendshme e Kosovës njoftoi pasditen e djeshme arrestimin dhe shpalljen non-grata për 5 vite të gazetares ruse Daria Aslamova, të cilën e akuzojnë si spiune ruse që ka për synim destabilizimin e Veriut të vendit.

Por duket se ky vendim i Prishtinës zyrtare nuk e ka kënaqur ish-emisarin e SHBA-së në kohën e Presidentit Donald Trump për çështjen e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, i cili kohët e fundit është parë në një sulm frontal kundër qeverisë së drejtuar nga Albin Kurti.

Së fundmi në Twitter, Grenell ka kritikuar vendimin e qeverisë për të arrestuar Aslamovën, e cila duhet thënë se ka lidhje të forta ushtarake në FSB, madje është fotografuar edhe në krah të ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Grenell e ka konsideruar ndalimin e saj në Veri si një precedent të tmerrshëm, i cili sipas tij mund të bëjë që edhe shtete të tjera të ndalojnë zyrtarët kosovarë të hyjnë në vendin e tyre.

 

 

 

“Ndërsa ju keni çdo të drejtë të dëboni individë pro-rusë (ose këdo) që nuk ju pëlqen, po krijoni gjithashtu një precedent për qeveritë e tjera që t’i ndalojnë zyrtarët e Kosovës që nuk i pëlqejnë…. Është një precedent i tmerrshëm”, shkroi Grenell.

“Po kështu është edhe refuzimi i afisheve serbe në targa”, shtoi ai, duke rikonfirmuar qëndrimin e tij kundër çdo lloj mase reciprociteti me Serbinë që Kosova synon ta vendosë.

Lexo edhe :  NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Më herët, Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla kishte shkruar se arrestimi i Aslamovës, të cilën sot njoftoi se e ka shpallur “non grata” duke ia ndaluar hyrjen në Kosovë për 5 vjet është “ndërhyrje e drejtëprdrejtë e Rusisë në veri të Kosovës”.

Të fundit

Historike/ Interi mposht Barcelonën edhe me ndihmën e VAR

Inter ka arritur të fitojë minimalisht ndaj Barcelonës me rezultatin 1-0, duke marrë kështu tre pikë me shumë vlerë...

Vangjeli: Kritikat e politikës ndaj SPAK janë lajm i mirë, kanë filluar të kenë frikë

Analisti Lorenc Vangjeli, e ka cilësuar një lajm të mirë deklarata e bëra nga politikanët kryesorë në Shqipëri kundër SPAK. I ftuar në “Log.” në...

Veliaj jep lajmin e mirë: Hapet gara për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia e Tiranës ka hapur garën ndërkombëtare për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Në një intervistë në emisionin “Publikisht”, në RTSH, kryebashkiaku Erion...

Vritet në mes të lokalit këngëtari i njohur, pasi refuzoi të këndonte një këngë

Këngëtari i njohur turk, Onur Şener është plagosur për vdekje në një lokal ku po performonte. Sipas deklaratave të pasqyruara në raportin e policisë,...

Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve...

Lajme të tjera

Web TV