“Shërbim taksi” me “të bardhë”, dënohen dy shqiptarët në Angli

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dy shqiptarë në Angli janë dënuar me burg për rolin e tyre në një bandë të krimit të organizuar, që merrej me trafik droge. Linja e furnizimit të drogës funksiononte si “shërbim taksi”.

Shqiptari Fatlind Boshnjaku drejtonte korrierët, përfshirë Ergys Aliaj, në qindra vende në Taunton, Yeovil, Ëellington. Martock dhe Stogursey.

Gjatë një periudhe gjashtëmujore, personat në fjalë furnizuan me kokainë dhe heroinë përdoruesve vendas në marrëveshje që arrinin në rreth gjysmë milioni paund. Ata përdorën një të ashtuquajtur “metodë të kodit postar” për të arritur marrëveshje dhe për të rregulluar dërgesat në qindra vende të ndryshme.

Boshnjaku u dënua me tetë vjet burg dhe Aliaj me dy vjet e katër muaj.

Duke përdorur dy telefona, banda shpresonte ta bënte më të vështirë për policinë lidhjen e korrierëve, klientëve dhe operatorëve të linjës telefonike. Policia ishte në gjendje të gjurmonte lëvizjen e telefonave që u përkisnin të pandehurve dhe vendndodhjeve nëpër Somerset dhe Londër.

Boshnjaku kontrollonte linjat, shpesh nga Londra, merrte porosi nga klientët dhe drejtonte të paktën katër korrierë, përfshirë Aliajn, shkruajnë mediat britanike. Ai gjithashtu organizoi strehim dhe automjete për ta. Linja e drogës përdorte marifete marketingu si shërbimi 24/7 dhe oferta më të mira për ata përdorues që prezantonin një mik.

Të pandehurit u arrestuan më 31 mars në posedim të drogës dhe parave të gatshme. Policia tha se kapi rreth 6 kg drogë.

Avokati i Boshnjakut tha se ai kishte ardhur në Mbretërinë e Bashkuar nga vendlindja e tij, Shqipëria si 15-vjeçar për t’i shpëtuar dhunës. Ai kishte mbërritur me një furgon dhe ishte marrë nën kujdesin e shërbimeve sociale Kensington dhe Chelsea. Por, kur ishte 21 vjeç, ai ishte ‘i braktisur’ dhe ‘i zhgënjyer nga shërbimet sociale’ pa adresë apo punë dhe u përfshi në komunitetin shqiptar dhe punën e paligjshme.

Lexo edhe :  Meta në ditëlindjen e ish-presidentit Nishani: Do ta kujtojmë gjithmonë

I pandehuri u dënua gjithashtu për tetë shkelje të drejtimit të automjetit dhe sigurimin e një ID të rreme të pasaportës në polici kur u arrestua në Bridgwater.

Aliaj ishte vetëm 17 vjeç në kohën e shkeljeve. Ai ishte gjithashtu në Britani në mënyrë të paligjshme pasi i ka shpëtuar dhunës së bandave dhe do të deportohet nëse burgoset, tha avokati i tij.


Të fundit

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Lajme të tjera

Web TV