Midis këtyre emrave do jetë gruaja e parë që do ulet në Hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga ish-lojtare e regbisë te veterane i anijes hapësinore, nga gjuetare i viruseve tek inxhiniere bërthamor: njëra prej tyre do të jetë gruaja e parë në Hënë.

Trëndafili i 9 grave prej të cilave, sipas të gjitha gjasave, do të dalë emri i astronautes së parë femër që shkeli në tokën hënore. Duke filluar nga lart, majtas, në drejtim të akrepave të orës: Christina Koch, Jasmin Moghbeli, Anne McClain, Jessika Meir, Stephanie D. Wilson, Nicole Mann, Kayla Barron, Kate Rubins dhe Jessica Watkins Nasa

2022 shënon vitin e pesëdhjetë që kur astronauti i fundit amerikan Eugene Cernan, i Apollo 17, u largua nga Hëna. Tani NASA, së bashku me partnerë të tjerë, ka plane për të rikthyer astronautët në satelitin tonë natyror dhe për të nisur kthimin do të jetë një grua, e para që do të lërojë tokën hënore. Vetëm tre vjet më parë, u zgjodhën 15 astronautë, por më pas zgjedhja u kufizua në vetëm nëntë kandidatë.

Në fund të gushtit 2022 (ndoshta më 29 gusht) NASA do të nisë misionin Artemis I pa pilot dhe, nëse gjithçka shkon mirë, vitin e ardhshëm në bordin e Orion (anija kozmike në majë të raketës SLS) do të ketë një ekuipazh prej katër personash që do të qarkullojë Hënën, pa zbritur atje. Hapi tjetër, ulja në Hënë, është planifikuar për vitin 2025 (megjithëse nuk përjashtohet një rrëshqitje), dhe gjithashtu do të shohë si protagoniste gruan e parë që do të shkelë në tokën e satelitit tonë natyror. Kjo grua, e cila do të lërë gjurmë në historinë e eksplorimit të hapësirës, ​​do të zgjidhet mes Kayla Barron, Christina Koch, Nicole Mann, Anne McClain, Jessica Meir, Jasmin Moghbeli, Kate Rubins, Jessica Watkins dhe Stephanie Wilson. Le të shohim profilet e tyre.

KAYLA BARRON.

Sot ajo është 34 vjeç dhe ka kaluar 176 ditë në hapësirë ​​dhe ka qenë astronaute e NASA-s për pesë vjet. Ai ka lidhje me Britaninë e Madhe, pasi ka një Master në Inxhinieri Bërthamore nga Universiteti i Kembrixhit. Barron shërbeu si anëtar i misionit SpaceX Crew-3 në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​i nisur më 10 nëntor 2021. Ai punoi si inxhinier fluturimi gjatë ekspeditës dhe përfundoi një ecje hapësinore gjashtë orë e gjysmë për të zëvendësuar një antenë komunikimi që funksiononte. keq. Fraza e tij: “Kur shikoj hënën gjatë natës, herë pas here përpiqem të imagjinoj veten duke qëndruar në të dhe të shoh Tokën pas meje”.

CHRISTINA KOCH

43 vjeç. 328 ditë në hapësirë. Ajo është mbajtësja e rekordit për fluturimin më të gjatë në hapësirë ​​të një gruaje, pasi ka kaluar 328 ditë në orbitë gjatë udhëtimit të saj në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës midis 2019 dhe 2020. Veterane me gjashtë shëtitje në hapësirë, në total 42 orë e 15 minuta, sigurisht që është një nga emrat e të preferuarve.

NICOLE MANN

45 vjeç. Nuk ka qenë kurrë në hapësirë. Ajo është një kolonele e Trupave Detare dhe ish-pilote testues. Ka fluturuar në 47 misione luftarake në Irak dhe Afganistan. Në total, ajo regjistron mbi 2500 orë fluturimi në 25 avionë të ndryshëm. Në vitin 2021 u ricaktua në misionin SpaceX Crew-5, i cili pritet të lëshohet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në shtator 2022.

Lexo edhe :  Meghan Markle lançon produktin e parë nga brandi i saj i ri

ANNE MCCLAIN

43 vjeç. 203 ditë në hapësirë. Anne McClain është një ish-pilote helikopterit të ushtrisë dhe veterane në Irak. Ajo luajti regbi në kampionatin anglez të femrave dhe i jep meritat sportit që i dha asaj “griçin, këmbënguljen dhe fokusin mendor” të nevojshëm për të qenë e suksesshme si astronaute. Ajo është një fanse e madhe e Top Gun dhe ka treguar se e ka parë atë film aq herë sa vëllai i saj e ka thyer kasetën…

JESSICA MEIR

45 vjeç. 204 ditë në hapësirë. Meir ishte një inxhiniere fluturimi në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor për Ekspeditat 61 dhe 62, pasi u nis në hapësirë ​​në bordin e Soyuz MS-15 më 25 shtator 2019. Përpara se të bëhej astronaute, karriera e saj si shkencëtare u fokusua në fiziologjinë e kafshëve në mjedise ekstreme. Ajo gjithashtu ka marrë pjesë në ekspeditat e zhytjes të Institutit Smithsonian në Antarktidë dhe Belize dhe ka qenë shumë aktive në shpërndarjen shkencore.

JASMIN MOGHBELI

39 vjeç. Nuk ka qenë kurrë më parë në hapësirë. Nënë e binjakëve, ajo u zgjodh në mars si komanduese e misionit SpaceX Crew-7 të NASA-s në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Misioni duhet të nisë jo më herët se 2023.

KATE RUBINS

43 vjeç. 300 ditë në hapësirë. Ajo ishte gruaja e 60-të që fluturoi në hapësirë ​​kur u nis nga një Soyuz në ISS më 7 korrik 2016. Gjatë misionit të saj ajo u bë personi i parë që renditi ADN-në në hapësirë. Një mikrobiologe, ajo gjithashtu ka një doktoraturë në biologjinë e kancerit dhe e përkufizon veten si një “ish-gjuetare virusesh”.

JESSICA WATKINS

34 vjeç. Aktualisht (gusht 2022) ndodhet në ISS ku po shërben si specialiste misioni. Ajo ka punuar në Qendrën Kërkimore Ames të NASA-s dhe në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s dhe ishte bashkëpunëtore në grupin shkencor për roverin Curiosity të NASA-s. Ai ka një BA në gjeologji dhe shkenca mjedisore nga Universiteti Stanford dhe një doktoraturë në gjeologji nga Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos (UCLA). Ai shkroi: “Sado e bukur që është Toka, nuk mund t’i heq sytë nga Hëna.

STEPHANIE WILSON

55 vjeç. 42 ditë në hapësirë. Ajo është një veterane e tre misioneve Space Shuttle në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në 2006, 2007 dhe 2010. Nëse zgjidhej si gruaja e parë, ajo do të kishte titullin e personit më të vjetër që eci në Hënë, duke mposhtur rekordin e Alan Shepard, i cili në kohë i “shëtitjes në hënë” të tij ishte 47 vjet e 80 ditë në 1971.

Të fundit

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Lajme të tjera

Web TV