Superliga e Afrikës/ Krijohet kompeticioni më i ri në afrikë i cili nis në vitin 2023

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Europë u refuzua dhe u kthye në objekt betejash edhe ligjore. Superliga ka rrezikuar të përçajë futbollin europian para se një kryengritje e tifozëve ta ndalte në hapat e parë.

Por nëse në Europë ideja mbetet një temë përçarëse, në Afrikë lind nën dritën e diellit. Atij të Tanzanisë, kur të mërkurën është prezantuar zyrtarisht “African Super League” me rastin e kongresit të 44-t të CAF, federata e kontinentit.

Superliga nuk do të zëvendësojë Champions-in dhe Confederations Cup (kupa e dytë afrikane), por do të ecë paralelisht me dy manifestimet dhe do të nisë në sezonin 2023/24 (në gusht me saktësi).

Do të marrin pjesë 24 skuadra të ndara në tre grupe me nga tetë ekipe secili të ndarë në baza krahinore (Veri, Qendër-Perëndim, Jug-Lindje) që do të kualifikojnë pesë të parat plus të gjashtën më të mirë në 1/8-at. Të gjitha ekipet e regjistruara do të kenë detyrimin të kenë një sektor të rinjsh dhe një skuadër femrash.

Kompeticioni është një ide e Gianni Infantino, president i FIFA-s, nëntorin e kaluar dhe duhet të garantojë në përgjithësi të ardhura prej 200 milionë eurosh në sezon.

“Jemi mbytur nga sponsorë dhe investues. Super League ka një potencial të madh dhe do të mund ta ngrejë futbollin afrikan duke e bërë akoma më të fuqishëm”, ka thënë Patrice Motsepe, presidenti i CAF.

Ja lista e skuadrave pjesëmarrëse: Al Ahly, Zamalek, Pyramid dhe Al Masry (Egjipt);

Lexo edhe :  Mjeku shqiptar e pranon: Edhe unë kam marrë bakshish, njerëzit na i japin vetë

Wydad, Raja Athletic dhe Berkane (Marok);

Esperance, Etoil Sportive Du Sahel (Tunizi);

Orlando Pirates, Kaizer Chiefs, Mamelodi Sundowns (Afrikë e Jugut);

Kabyile, Belouzidad, Setif (Algjeri); Mazembe (Rd Kongo); Horoya (Guinea);

Enyimba (Nigeri);

Petro de Luanda (Angola);

Simba (Tanzania);

Hearts of Oak (Gana);

Al Hilal(Sudan);

Asec Mimosas (Bregu i Filidishtë);

Coton Sport Garoua (Kamerun).

Të fundit

Horoskopi ditor, 2 Tetor 2022

Dashi: Marrëdhëniet romantike me Bricjapin dhe Gaforren janë momentalisht në një situatë nervoze. Në aspektin profesional tani mund të jeni...

Barcelona vazhdon ecurinë pozitive dhe merr kreun, Lewandowski bën heroin sërish

Barcelona vijon rezultatet pozitive në La Liga duke arritur fitoren e 6 radhazi në kampionat. Katalanasit kanë mposhtur 0-1 në transfertë Mallroca me një gol...

‘Deklarimet e Doktorit njësoj si të Lulit’/ Elezi: Jemi në rrezik të vazhdimit të…

Ish-kandidati për kreun e PD-së, Ibsen Elezi, ka bërë një deklaratë të fortë, ku thotë se deklarimet e kreut të PD-së, Sali Berisha, ngjajnë...

Perla e Bajramit nuk mjafton, Milan triumfon në sekondat e fundit

Ndeshje e çmendur ka rezultuar sfida mes Empolit dhe Milanit. Kuqezinjtë po udhëhiqnin 0-1 me golin e Rebic, por Bajrami realizoi në shtesa duke barazuar...

Përfundon numërimi, Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Vetëm pak minuta më parë është mbyllur numërimi i votave për zgjedhjen e kreut të ri të FRPD-së. Lidershipi i të rinjve demokratë i është...

Lajme të tjera

Web TV