Jo me gomone, por me taksi! Media britanike: Shqiptarët vijnë nga Irlanda, kushton më pak

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas marrëveshjes midis qeverisë shqiptare dhe asaj britanike për të gjetur një formulë për kthimin e emigrantëve që kapen në brigjet angleze pasi mbërrijnë me gomone, mediat ishullore po i japin edhe më shumë jehonë çështjes së shqiptarëve.

Britanikja ‘The Telegraph’ ka publikuar një artikull në të cilin thuhet se tashmë shqiptarët po ikin drejt Britanisë së Madhe nga Irlanda. Sipas saj kjo mundësi po shfrytëzohet nga shqiptarët për shkak të kontrolleve të buta kufitare mes Irlandës dhe Britanisë së Madhe.

Ky rrugëtim nga Irlanda në Britani të Madhe bëhet me taksi dhe sipas medias britanike bëhet me taksi dhe u kushton emigrantëve me pak para. ‘The Telegraph’ shkruan se shqiptarët po punojnë me bandat kriminale irlandeze për t’i marrë emigrantët në Dublin me pasaporta të rreme nga vendet e BE-së dhe më pas u sigurojnë kalimin në Britaninë e Madhe me taksi.

Rruga me taksi kushton rreth 2500 paund për person, ndërsa duhet të paguajnë rreth 300-400 paund të tjera për letërnjoftimet false të blera në Shqipëri. Nga ana tjetër, kalimi përmes kanalit të ‘La Manche’ me gomone kushton nga 5.000 deri në 5.500 paund.

Një organizator i bandës i tha një gazetari se udhëtimet drejt Britanisë së Madhe organizohen pothuajse çdo ditë dhe rrugëtimi është 100% i sigurt.

“Duhet të shkoni në Dublin. Ne kemi çmimin prej 2500 £ nga Dublini në Angli. Është 100 për qind i sigurt. Duhet të merrni një ID false evropiane që të mund të shkoni lehtësisht në Dublin,” tha ai.

I pyetur për itinerarin, një anëtar i bandës shpjegoi se “nuk kishte nevojë të paguante për një pasaportë false, vetëm një ID të BE-së. Në Shqipëri e gjeni për 300-400 euro.”

Lexo edhe :  Egla Ceno: Kam burrë dhe jam shumë e dashuruar

I pyetur për shoferët e taksive, ai tha: “Ata janë nga Irlanda. Ata i njohin njerëzit që punojnë në tragete. Ata paguhen gjithashtu. Unë kam shumë vite që punoj me këta irlandezë. Askush nuk do t’ju shqetësojë. Vetëm shkoni në Dublin. Për dy persona në një taksi, ne mund ta bëjmë çmimin 4,000 £. Vetëm sigurohuni që kartat tuaja të identifikimit të mos dallohen që janë false.”

 

 

Të fundit

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT,...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

Lajme të tjera

Web TV