“E ka axhendën e zënë”/ Putin nuk do marrë pjesë në funeralin e Gorbaçovit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të marrë pjesë në funeralin e Mikhail Gorbaçovit, liderit të fundit të Bashkimit Sovjetik.

BBC raporton se zëdhënësi Dmitry Peskov njoftoi se orari i punës i Putin nuk do ta lejonte atë të marrë pjesë në ngjarjen të shtunën. Ai tha se udhëheqësi rus kishte bërë nderimet e tij në spitalin e Moskës ku Gorbaçovi vdiq të martën, në moshën 91-vjeçare.

“Fatkeqësisht, orari i punës i presidentit nuk do ta lejojë atë ta bëjë këtë më 3 shtator, kështu që ai vendosi ta bëjë atë sot,” u tha Peskov gazetarëve.

Reformat e Gorbaçovit ndihmuan për t’i dhënë fund Luftës së Ftohtë, por panë rënien e Bashkimit Sovjetik, për të cilin Putin është ankuar. Në vitin 2005, presidenti rus tha se shpërbërja e BRSS ishte katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit të 20-të. Megjithatë, në telegramin e tij të ngushëllimit për familjen e Gorbaçovit të mërkurën, Putin dha një notë më pajtuese, duke e përshkruar atë si një politikan dhe burrë shteti që pati një ndikim të madh në rrjedhën e historisë botërore.

Funerali i Gorbaçovit, i cili do të jetë i hapur për publikun, do të bëhet në Sallën e Kolonave të Moskës. Më pas, ai do të varroset në varrezat e qytetit Novodevichy, pranë gruas së tij Raisa, e cila vdiq në vitin 1999. Peskov tha se ceremonia e Gorbaçovit do të kishte “elemente” të një funerali shtetëror dhe se shteti po ndihmonte në organizimin e tij.

Të fundit

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Rita Lati rrëfen historinë e trishtë: Kam humbur një vajzë, ishte identike me Rozën!

Aktorja Rita Lati ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së saj, teksa zbuloi se ka humbur një vajzë. Artistja ka treguar se vogëlushja erdhi...

Lajme të tjera

Web TV